0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 8.

Lavina kontra hegyi kecske

Közismert tény, hogy a hegyi kecskék a legmeredekebb sziklafalakra is felmásznak. Hajmeresztő mutatványaik közben mintha a gravitációval is dacolnának. De vajon hogy viszonyulnak a lavinákhoz?

Lavináról beszélhetünk, ha a hegyekben felhalmozódott hótakaró egyszerre indul meg. Ez az igen robusztus természeti jelenség különösen veszélyes mind emberre, mind állatra nézve. Aki az útjába kerül, jó eséllyel nem éli túl: vagy a hó súlya nyomja agyon, vagy az alá kerülve fullad meg – írja a Phys.org.

A tudósok most arra voltak kíváncsiak, hogy a magashegyi élőhelyeken vadon élő kecskék számára mekkora veszélyt jelent a lavina. Ennek kiderítése érdekében 17 éven át kutatták az egyik amerikai fajt, a havasi kecskét (Oreamnos americanus) Alaszkában. Összesen 421 példányt jelöltek meg és követtek nyomon.

Amikor egy kecskétől érkező jelek azt mutatták, hogy nem mozdul az állat, akkor feltételezve, hogy elpusztult, megkeresték a tetemék.

A megtalált havasi kecskénél ezután megállapították a halál okát. Ez lehetett a lavina mellett a mélybe zuhanás, ragadozó, vagy betegség is.

havasi kecske vadállat patás hó havas hegy lavina
A fehér szőrű havasi kecske remekül beleolvad a környezetébe – ez azonban nem védi meg a lavináktól
Fotó: Donna B. McNicol, Pixabay

Az összegyűjtött adatok segítségével aztán kielemezték, hogy mik voltak a leggyakoribb okai ezen az akrobatikus patások pusztulásának.

A lavinák igen előkelő helyen végeztek: az egyik vizsgált régióban 65 százalékban emiatt hullottak el a havasi kecskék.

Összességében pedig a teljes pusztulások 8 százalékáért tehetőek felelőssé a lavinák, ami igen jelentős.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: