0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

AgroFuture: A mezőgazdaság jövőbe tekintő konferenciája

Két átmeneti év beékelődött az agrártámogatásokba, és ez alapvetően azért történt, mert a zöld átállás rendkívül bonyolult és nagyon nehéz folyamat volt - jelentette ki Feldman Zsolt, a Portfolio AgroFuture 2024 konferencia nyitóelőadásában.

Fenntarthatósági a bankok oldaláról

A támogatások rendszere mellett a mezőgazdasági finanszírozás másik pillére a hitelek. A konferencián ezért a nyitó előadások között másodikként Demeter Zoltán, a K&H Csoport agrárüzletág vezetője beszélt a globális fenntarthatósági és környezeti problémák lokális megoldásairól. Minden bank, így a KBC Csoport (K&H) is növelni szeretné az ágazat (pénzügyi szervezetek) ellenálló képességét és csökkenteni a káros hatásokat. Ennek érdekében az üvegházhatású gázok kibocsátásának intenzitását csökkentik, növelik a zöld hitelállományt, megújuló energia beruházásokat hoznak létre. Demeter Zoltán felhívta a figyelmet, hogy a fenntarthatósági célok megjelenése nem azt jelenti, hogy a szennyezőbb ágazatokban nem történik hitelkihelyezés, hanem hogy a projekteknek új, környezeti szempontoknak is meg kell felelniük.

Az agrárüzletág vezetője szerint a fenntarthatósági beruházások irányába kell mozdulni. Egy a gyakorlatban azt jelenti, hogy olyan energiahatékonysági és környezetvédelmi beruházásokat kell megvalósítani, amelyek megfelelnek a fenntarthatósági elvárásoknak, figyelembe veszi a környezettudatosabb fogyasztókat (akár B2B) és mindenképpen költségcsökkentést eredményeznek.

Demeter Zoltán előadásában hangsúlyozta a mezőgazdaságban lévő növekedési lehetőségeket. A szakember szerint az automatizálás fokozása, az adatalapú döntések növelése mellett a diverzifikáció, az exportpiacok bővítése, az energiahatékonyság és a magasabb hozzáadott értékű termékek lehetnek a hazai agrárium növekedési lehetőségei.

A K&H Co2 kalkulátor eddigi tapasztalatait is bemutatta Demeter Zoltán. Kiemelte, hogy az eddigi kitöltések adatait, a bankcsoport nyugati országokban mért adataival összevetve megállapítható, hogy hazánk agrártermelése eszközre vetített Co2 emisszió szempontjából harmadakkora terhet jelent. Ez az első mért adat, amely muníciót jelenthet a jövőbeni agrárpolitikai és zöld intézkedések tervezésénél, ezért a kalkulátor kitöltésére buzdított mindenkit a szakember.

A helyben történő energiaellátás lehet a kulcs

A Kecskeméti konferencia nyitó előadásai között Fehér Róbert, a 8G Energy vezérigazgatója elmondta, hogy a fenntarthatóság és az energiahatékonyság mindenki pénztárcáját érinti. A koronavírus-járvány és a háborúk előtt stabilak voltak az energiaárak, utána viszont igazi árrobbanásokkal kellett szembenézni.

Most erősebb stabilizálódás érzékelhető, de a nemzetközi trendek azt mutatják, jövő évtől állhatnak vissza az árak.

A szakember az előadása során kiemelte, hogy miért lenne érdemes többet és jobban foglalkozni a mezőgazdaság energiaellátásával. Mint fogalmazott, a helyben termelt napenergiával jelentős megtakarítást lehet elérni. Már szélenergiát is lehet telepíteni Magyarországon, a szélerőművek akár éjszaka is tudnak energiát termelni, ezt ki kellene használni – vélekedett Fehér Róbert.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: