Növényvakság: az érdeklődés is veszni látszik, nem csak a tudás
Eljutottunk odáig, hogy sokszor fogalmunk sincs arról, hogy amit megeszünk, micsoda. Sokak számára ma már csak piros meg zöld alma van, pedig a fajták ismerete alapján tudhatnánk, melyek a kedvenceink és melyeket nem szeretjük.
Korábban az emberek jobban rá voltak kényszerülve a növényismeretre, egyrészt a sokféle gyógynövény használata miatt. De az sem volt haszontalan, hogy amikor az állatoknak zöld takarmányt vittek, ismerték, milyen, az adott állatfaj által kedvelt, nem kedvelt vagy veszélyes fajok vannak benne. Vagy például a kutyatulajdonosok úgy ismerték a farkasalmát, mint az egyik legjobb, rovarparaziták elleni növényt.
Napjainkban is hasznos lenne ismerni a körülöttünk élő növényeket, hiszen némelyik mérgező, és azokat különösen fontos lenne már gyerekkorban megismerni.
Régen ez kellemetlen lett volna…
A jelenség oka, hogy a városlakók eltávolodtak a természettől, egyre kevésbé képesek meglátni az őket körülvevő természetes világot. James Wandersee és Elisabeth Schussler botanikusok szerint a növényekkel kapcsolatos közöny abból ered, hogy hiányoznak a számunkra fontos vizuális jelek, amelyek segíthetnének felkeltetni az emberek többségének érdeklődését irántuk. A növényeknek nincs arcuk, nem mozognak, és a természettől eltávolodva az emberi agy feleslegesnek ítéli meg a növények ismeretét, ezért sokakban a kíváncsiságot sem kelti fel azok megismerése.