Egy árvaház mindennapjai
Nemrég abban a szerencsében volt részem, hogy egy, a sziget élővilágát tanulmányozó csoport tagjaként meglátogathattam a 10 hektáros Pinnawalai Elefánt Árvaházat. Az árvaház elefántjaival az első találkozás számomra kicsit furcsa volt, ugyanis a település egyik forgalmas, keskeny, boltokkal teli utcáján hajtották le őket a közeli folyóhoz. Az ormányosokat néhány mahout kísérte.
Egy bika – igaz kiláncolva – már régebben a vízben állt, ám a csorda többi tagja, tehenek, növendékek és borjak hamarosan önfeledten fürödhettek, játszhattak a hűs folyóban. Épp úgy hatottak, mint a vad elefántok. Gondozóik a turistákat is bevonták az eseménybe, néhányan nagy örömmel segítettek a hatalmas állatok bőrének tisztításában.

Fotó: Kovács Zsolt
A Pinnawalai Elefánt Árvaházat 1975-ben alapították, hajdani dolgozó elefántok és elárvult borjak voltak az első lakók. A létesítmény legfontosabb célja a tenyésztés és a szaporulat későbbi visszaengedése a természetbe. Az első borjú 1984-ben született, 2023-ig 75 borjú jött világra. Jelenleg 69 elefántja van az árvaháznak. Az állatoknak az ideális időjárás miatt épületekre, védőházakra nincs szükségük, csupán fedél van a fejük fölött. Estére egyenként kiláncolják őket, de egyes, agresszív vagy összeférhetetlen egyedek hosszabb ideig is láncon maradnak. Az állatokat 70 mahout gondozza.

Fotó: Kovács Zsolt
Trágyából papír

Néhány magyar állatkertben az elefántok trágyáját megfelelő kezelés után kisebb-nagyobb vödrökben árulják. Pinnawala egyik üzletében emellett más módon is hasznosítják az ürüléket.
Az így elkészített terméket meg lehet lapokban is vásárolni, de készülnek belőle igen ízléses grafikákkal ellátott falinaptárak, határidőnaplók, kulcstartók, sőt, még felettébb élethű elefántszobrocskák is
Ez is érdekelheti: