A korábban szinte kizárólagosan férfiak működtette mezőgazdaságból napjainkra egyre több nő veszi ki a részét. Jól látszik ez a gazdakörökön, gazdafórumokon való férfi-nő részvételi arányon is. Ezeken a programokon a megnövekedett hölgy résztvevők aktívan bekapcsolódnak a szakmai egyeztetésekbe, információcserébe, ebből adódott, hogy a MAGOSZ a gazdasszonyoknak külön tagozatot hoz létre.
Jelenleg körülbelül ezer tagot számlál a szervezet, de folyamatosan bővülünk; olyan hölgyeket is szeretettel fogadunk, akik bár nem gazdálkodnak, de szeretnének ehhez a közösséghez tartozni – mondta a tagozat elnöke, aki szerint azért dolgozik egyre több nő az agráriumban, mert a mezőgazdaság technológiai fejlődésével számos munkakör mellőzi a férfierőt, és ezekben a nők jobban tudnak érvényesülni.
– A hatékony gazdálkodás elengedhetetlen feltételévé vált az átlátható adminisztráció-kezelés, amit a nők deklaráltan jobban végeznek a férfiaknál. De mindig kiemelem a gazdasszonyfórumokon, hogy mi, nők nem át akarjuk venni a férfiak szerepét a gazdálkodásban, hanem hatékonyan szeretnénk együttműködni, mert a férfi és a női kvalitások kiegészítik és felerősítik egymást.
Nagyné Legény Ildikó szerint a fiatal gazdasszonyok utánpótlása is megoldott, ugyanis
Kevésbé látja reálisnak, hogy addig városi életet élő nő nekivágjon egy gazdálkodás felépítésének – bár az is igaz, hogy a pandémia felerősítette az élelmiszer-ellátás fontosságát, ami miatt sokan választották a saját maguk által megtermelt, egészséges élelmiszereket, és végül is ez az első nagy lépés egy rentábilis gazdálkodás kialakításához.
Az elnök a tagozat céljai között említette a gazdafórumok vármegyénkénti, akár településenkénti szervezését, hogy mindig naprakész információk birtokában legyenek a gazdasszonyok, továbbá egy olyan platform kialakítása is a tervek között szerepel, ahol a helyi, kézműves termékek könnyebben értékesíthetőek, „hiszen ezek a vidék értékei, amit elérhetővé kell tenni az emberek számára”, vallja Nagyné Legény Ildikó.
Ahhoz, hogy minél többen tisztában legyenek ezzel, társadalmon belüli szemléletformálásra van szükség, ám ehhez elsősorban fel kell áldozni a napjainkra az embereket körülölelő kényelmet. Hiszen sokkal egyszerűbb bemenni egy közeli, mindennapi nyitvatartással működő multinacionális cég boltjába, ahol a kakaótól az olajig mindent megtalálunk, mint kilátogatni hétvégenként egy piacra, és ott bevásárolni. Pedig a piac egy közösségteremtő csodálatos hely, ahová egy idő után akarva-akaratlanul is visszavágyunk.
Ilyen közösségteremtő rendezvényeket igyekszik a jövőben létrehozni a Gazdasszony Tagozat minden vármegyében, ahol a kilátogatók megkóstolhatják a helyi kézműves termékeket és meg is ismerhetik azok készítőit.
Ezeknek a termékeknek egy másik közvetítő csatornát is igyekszünk létrehozni a későbbiekben a Cibus Hungaricus Alapítvánnyal, logisztikai központok kiépítésével. De szeretnénk a közétkeztetésbe is beszervezni ezeket az egészséges alapanyagokat, hiszen minden térségben elegendő mennyiségben megtalálhatók. Ezzel gyermekeinket, a jövő generációját juttatnánk nap mint nap egészséges, hazai élelmiszerekhez.
Ez is érdekelheti: