Ebben a hónapban mutatják be a parlamentben az új tervezetet, melynek célja az agrárszektort ne kötelezhessék a kibocsátások utáni adók megfizetésére – írja a Phys.org.
Todd McClay, Új-Zéland agrárminisztere kijelentette, hogy az újonnan megválasztott kormány célja az éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségek teljesítése oly módon, ami nem lehetetleníti el gazdákat.
Véleménye szerint nem megoldás az, ha a termelést a tengeren túlra küldik. Különösen úgy nem, hogy a világot nagy mennyiségű élelmiszerrel ellátni képes országokban a szén-dioxid kibocsátás csökkentését nem veszik komolyan.
A kibocsátásnak kevesebb, mint fele származik a mezőgazdaságból, melyért főként a tehenek okolhatók. A szarvasmarhák kérődzése és bélgázképződése során metán szabadul fel, míg általánosságban az állattartás során keletkező vizeletből dinitrogén-oxid jut a légkörbe.
Míg a gazdák üdvözölték ezt a döntést, a környezetvédelmi csoportok élesen bírálták az új kormány döntését. A büfögés-adó elvetése mellett ugyanis az új olaj- és gázlelőhelyek felkutatását is engedélyezték öt év után. A Greenpeace szerint ezzel Új-Zéland totális háborút indított a természet ellen.
„Az elmúlt pár napban a koalíciós kormány nyilvánvalóvá tette, hogy a legszennyezőbb ágazatok, mint az ipari tejtermelés és az új olaj és gázlelőhelyek keresése szabadon használhatják a szennyük elvezetésére a légkörünket” – nyilatkozta a Greenpeace szóvivője, Niamh O’Flynn.