Sikerült elérni, amit három éve kitaláltak, az idei Magyar Paradicsom Napján a paradicsomhajtató kertészek, illetve tészek többsége részt vett, és 37 inputanyag-forgalmazó kínálta paradicsomhajtatásban hasznos termékeit, szolgáltatásait a helyszínen, mondta köszöntőjében Gubacsi Zoltán, a szervező FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke.
A kertészeket jelenleg leginkább érdeklő, érintő témákról neves hazai és külföldi szakemberek tartottak előadást. A várva várt támogatás feltételein kívül elhangzottak piaci információk, a technológiából az autonóm termesztés és a diffúz üvegek előnyeit ecsetelték, valamint az EPR kereskedelemre gyakorolt hatásairól és a tészek kutatás-fejlesztési lehetőségeiről, kötelezettségeiről is szóltak.
Az alelnök a paradicsomhajtatás trendjeiről röviden elmondta, hogy az EU-ban az utóbbi tíz évben kisebb hullámzással csökken a termelés, az Eurostat adatai szerint 2023-ban 6,3 millió tonna paradicsomot értékesítettek a növényházakból. Főként a spanyol hajtatás esett vissza. Az uniós külkereskedelmi adatok pedig azt mutatják, hogy tovább nyílik az olló, amíg a kivitel fokozatosan csökken – a spanyol termelés visszaeséséből adódóan is -, mind több paradicsomot hozunk be, már több mint kétszeres mennyiség érkezik az EU-ba (800 ezer tonna), mint amennyit exportálunk (345 ezer tonna) a harmadik országokba. A korábban fokozatosan növekvő marokkói import mérséklődött, egyre több paradicsom érkezik azonban Törökországból. A magyar importban is növekszik a török áru aránya.
Hazánkban tudtuk növelni az exportot, aminek a mennyisége a tavalyi nagy ugrás következtében elérte a 27 ezer tonnát, időközben viszont az import is nőtt. Mivel a környező országok paradicsomtermesztése csak töredéke a miénknek, van esély rá, hogy tovább növeljük a kivitelt, amihez jó alapot teremtenek a tervezett üvegházi beruházások.
A beígért támogatással Gubacsi Zoltán szerint 100-120 hektár üvegház épülhet, ami akár 50 ezer tonnával is növelheti az árualapot. Erre már lehet és kell is exportot építeni.
A bankok is látnak fantáziát az ágazat fejlesztésében, ezért szívesen támogatják kedvező konstrukciókkal a paradicsomhajtató kertészek növényházi, hűtőházi beruházásait.