A Colorado Állami Egyetem (CSU) kutatói a gépi tanulást segítségül hívva erősítették meg azt a korábbi feltételezést, hogy az elefántok olyan egyedi hangsorokkal különböztetik meg társaikat, mint ahogy mi emberek használjuk a neveinket.
A CSU kutatói elefántokkal foglalkozó természetvédőkkel együttműködve azonosították a hangokat. Amikor ezeket a „neveket” visszajátszották az állatoknak, a „megszólított” elefántok pozitívan reagáltak rá: sokszor válaszoltak, vagy megközelítették a hangszórót. A más elefántoknak címzett üzenetek nem váltottak ki ilyen erős reakciót – írja a ScienceDaily.
„A delfinek és a papagájok is használnak ‘neveket’ oly módon, hogy az adott példány csak rá jellemző hangját utánozzák” – mondta a kutatás vezető szerzője, Michael Pardo. Az elefántoknál azonban úgy tűnik, hogy nem az adott példány rá jellemző hangjának utánzásával szólítják meg. Az ő rendszerük sokkal jobban emlékeztet az emberi nevekre, mutatott rá a kutató.
Az egyedi hangsor jelentősége
Az állatok közt az új hangok tanulásának képessége szokatlan, azonban szükséges ahhoz, hogy az egyedeket név szerint tudják azonosítani. Az a fajta kommunikáció, amikor egy hang egy gondolatot képvisel, de nem lehet következtetni rá belőle, magasabb szintű kognitív képességnek számít. Ilyenek az emberi szavak is – kivéve a hangutánzóakat.
– mondta George Wittemyer, a CSU professzora.
Wittemyer szerint a tetszőleges hangjelölések használata az egyedek megkülönböztetésére arra utal, hogy az elefántok képesek lehetnek az absztrakt gondolkodásra.
Az elefántok és az emberek evolúciója több tízmillió éve vált szét. Azonban mindkét fajnál jellemző a komplex szociális viselkedés és a magas szintű kommunikáció. Emellett az ormányosok a miénkhez hasonló összetett társadalmi rendszerben élnek: családokba, szociális csoportokba és nagyobb klánokba rendezőnek.