Gyakran hallhatjuk azt, hogy a lovakat soha nem szabad etetni edzés előtt, és bár általános egyetértés van abban, hogy a verseny előtti etetés fontos hatással vannak a teljesítményre, nincs egyetértés abban, hogy mi a leghasznosabb.
Teli vagy üres gyomor?
A lovak legelő állatok, természetes környezetükben jellemzően 16-18 órát töltenek különböző növényi rostok legelésével. Ez az emésztőrendszeren lassú, állandó mozgással áramlik át, így logikusan a ló gyomra soha nem lehet üres. A teli gyomor fontos a lovak számára, mivel megakadályozza, hogy a gyomorsav a gyomor alsó vagy „mirigyes” részéből kicsapódjon, és irritálja a gyomor védtelen felső „laphám” részét.

Ha egy lovat istállóban helyeznek el anélkül, hogy állandóan hozzáférnének a takarmányhoz, vagy ha körülbelül egy-két óra telt el azóta, hogy a ló utoljára legeltetett vagy táplálkozott, az edzés előtti etetés előnyös. Azonban nem mindegy mit etetünk. Az abraktakarmányt, tápokat kerüljük, hiszen ezek emésztése nehezebb, mint a pusztán növényi rostoké, emellett fennáll a veszélye, hogy a takarmány nem megfelelően emésztve kerül a bélbe, ott pedig erjedésnek indulhat. Ezzel szemben a szálastakarmány előnyös lehet. A kis rostokra koncentrált takarmány kétféleképpen védi meg a lovat a gyomorfekélytől.
1. A takarmány megrágása serkenti a nyáltermelést, és a nyál lúgos, pufferként működik a gyomorban a sav felé.
2. A takarmány feltölti a gyomrot, és megakadályozza a gyomorsav fröccsenését
Mit etessünk munka előtt?
Az edzés előtt felkínált takarmány típusa kulcsfontosságú. A legelőnyösebb a már előbbiekben említett széna és a széna, vagy a rostalapú takarmányok. A széna sok rágást igényel, és serkenti a nyáltermelést, ami pufferelő védelmet nyújt a gyomor számára. A rostalapú takarmány a gyomorban a rostok révén mintegy kipárnázza a gyomrot, amely aktívan tartja a gyomorsavat a gyomor mirigyes részében, megakadályozva annak kifröccsenését edzés közben, mert az potenciálisan károsíthatja a gyomor felső laphámrészének nyálkahártyáját.
