Folytatódott az évszaknak megfelelő, nyárias idő. Nappali tovább emelkedett a hőmérséklet, rendszeresen 30 °C fölé is kúszott, éjszakánként viszont 8-15 °C-ra süllyedt, ezért a magas páratartalmú levegőből rendszeresen erős volt a harmatképződés. A párás és meleg időjárás az összes szőlőbetegségnek és a kártevőknek egyaránt kedvezett.
Az almásokban és körtésekben is jelen van a varasodás. A növekedésben levő gyümölcsökön újabb varasodástünetek jelennek meg, de a levélfertőzés is terjedt.
A korábbi esős időszak kevésbé kedvezett a lisztharmatnak, ennek ellenére a kórokozó továbbra is fertőz, sőt várhatóan még inkább fog a párás-meleg időben. Az almamoly rajzása folyamatos, és emelkedik a csapdázott lepkék száma; a vértetűfertőzés pedig ugyancsak intenzívebben terjed, sok a friss „vattacsomó” a hajtásokon. Általában stagnál a levéltetű-fertőzés, de a kolóniák mindenütt megtalálhatók. Az érzékeny alma-, körte- és birsfajtákon folyamatosan megjelennek az ervíniás tűzelhalás tünetei, nagyon fontos a beteg részek eltávolítása.
A cseresznye és a meggy betakarítása a vége felé jár, egyre több a moníliás gyümölcs. A még fán levő termést minél előbb le kell szüretelni. Minden csonthéjas fán megszaporodtak a sztigminás levéllikasztó betegség tünetei, ezért minél hamarabb védekezzünk.
A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása mérsékelt, de folyamatosan fogják a csapdák a kártevőket. A sodrómolyok viszont gyakori tüneteket okoznak, különösen a kajszifákon.
A dió baktériumos-és gnomóniás foltossága általános fertőzést okoz az ültetvényekben, a tünetek levélen és termésen egyaránt előfordulnak. Az almamoly rajzása a dióültetvényeket is érinti, ezért itt is célszerű kihelyezni a feromoncsapdákat, akárcsak a sárga színű ragacsos fogólapokat, mert a napokban már várható a nyugati dióburok-fúrólégy rajzáskezdete.

A szőlő minden kórokozójának kedveznek a körülmények, ezért folytatni kell az intenzív védekezést. Különösen erősödött a peronoszpóra- és a feketerothadás-fertőzés, de gyakori a fiatal fürtökön a szürkerothadás miatti részleges elhalás is. Az intenzív hajtásnövekedés miatt nagy jelentősége van a hajtásválogatásnak és a kacsozásnak. Az amerikai szőlőkabóca lárváinak mintegy 20%-a már L3 fejlettségű, de még sok a most kelő egyed, ezért folytassuk a védekezést.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a Magyar Növényorvos honlapon.
Szerző: Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
Ez is érdekelheti:szőlőbetegségnek