0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 21.

Így néz ki a szakszerű madármentés: éljék túl a segítő szándékot!

A madarakra számtalan veszély leselkedik, így nem ritka, hogy sérült, vagy valamiért segítségre szoruló példánnyal találkozzunk. Jó, ha felismerjük, hogy mikor tudunk segíteni, és mikor teszünk rosszat a segítő szándékunkkal...

Hogyan segítsünk egy madárnak, hogy valóban megmeneküljön?

Modern világunk rengeteg veszélyt tartogat a madaraknak, a természeti katasztrófákról és a macskatámadásokról már nem is beszélve. Szerencsére sok jószívű ember akad, aki hajlandó segíteni a bajba jutott állatkákon. De hiába akarunk jót, laikusként elkövethetünk végzetes hibákat. Nem biztos, hogy amit mi emberfejjel helyesnek vagy szükségesnek gondolunk, valóban jót tesz a madárnak.

Néhány alapfogást minden megmentőnek tudnia kell, hogy az összeszedett madár túl is élje a segítő szándékot.

Madármentés: nyújtsunk segítő kezet!

Felnőtt madárnak – ha nem látunk rajta vérző sebet, súlyos sérülés nyomait – kínálhatunk ivóvizet egy olyan alacsony peremű edényben, amit biztonságosan tud használni. Kánikula idején ugyanis ők is túlhevülhetnek vagy kiszáradhatnak, ha túl régóta nem találnak tiszta vizet. Ha úgy látjuk, nincs komolyabb baja, tartsuk szemmel, amíg összeszedi magát, és el is tud repülni.

Ha súlyosnak látszik a sebesülése, nem tud védekezni, illetve nem nagyobb az öklünknél, vegyük fel, és finoman bugyoláljuk be egy ruhadarabba, vagy tegyük óvatosan egy méretéhez illő kartondobozba.

A megfelelő doboz akkora, amelyben a madár összecsukott szárnyakkal, maga alá húzott lábakkal, farktollai meggyűrődése nélkül elfér. Készítsünk bele „fészket” szénából, vagy ha az nincs kéznél, mondjuk egy törölközőből. Ez egy kicsivel kényelmesebbé teheti számára a helyet, melegen tartja, valamint megóvhatja a szállítás közbeni hánykolódástól. A dobozt teljesen csak indulás előtt zárjuk le, és ami a legfontosabb, ne készítsünk rá lyukakat. Jobb számára a teljes sötétség, a fény csak megzavarná, és kifárasztaná, mert akkor állandóan ki szeretne jutni. Amennyiben egy-másfél óránál hosszabb az út, nézzünk rá, de vigyázzunk, nehogy kitörjön. Kánikula idején – ahogy semmilyen élőlényt – a sérült madarat se hagyjuk magára egy pillanatra se a lezárt autóban!

Ne stresszeljük hangos zajokkal, tartsuk távol háziállatainktól és a kisgyerekektől. A lehető legsürgősebben vigyük állatorvoshoz vagy madármentőkhöz! Ha erre nincs lehetőségünk, hívjuk fel az egyik szervezetet, gyakran tudnak segíteni a szállítás megszervezésében. A cikk végén talál hasznos elérhetőségeket.

Ha sérült, de nem magatehetetlen, esetleg veszélyesnek tűnik, illetve ha még a faját sem ismerjük, értesítsünk egy szakembert, mert ő tudni fogja, hogyan lehet megfogni, mire van szüksége, illetve meg is tudja vizsgálni. Vigyázzunk rá, amíg megérkezik a segítség, de ne „ijesztgessük” heves mozdulatokkal és hangos zajokkal! Ha valamiért szükséges, lassan, guggolva közelítsük meg, mert félelmében csapkodva még jobban megsérülhet. A nagyobb madarak mentése laikusok számára nem biztonságos, tehát ilyen esetben haladéktalanul fel kell hívni a hozzánk legközelebb működő madármentőállomást vagy nemzeti parkot, és minél részletesebb leírást adni a madárról és a helyszínről. Előny, ha fényképet vagy videót is tudunk róla küldeni.

cinkeApróságoknak is kellhet madármentés

Ha fészekből kipottyant fiókát találunk, de ő maga és a fészek is ép, visszatehetjük a testvérei közé. Nem kell aggódnunk azért, hogy az „emberszag” miatt esetleg elutasítják a szülei, a madaraknak nem olyan jó a szaglásuk. De mielőtt cselekednénk, vizsgáljuk meg a kicsit és a szituációt is! Egészségesnek, „jól működőnek” tűnik-e egyáltalán? Lehet, hogy azért esett ki, mert valami már eleve nem volt rendben vele. Nagyon gyenge? Ő a legkisebb? Ha nincs elég táplálék, a szülők rákényszerülhetnek a szelektálásra, és akkor hiába is tennénk vissza, nem fogják táplálni. Esetleg kilökte egy önző mostohatesó (kakukkfióka)? Akkor szintén nincs értelme mellé visszaültetni, mert amint lehet, ismét a mélybe fogja taszítani. Inkább menjünk biztosra, amennyiben bármilyen ok miatt elbizonytalanodunk, vagy nyugtalankodunk, kérjünk tanácsot egy madármentőtől.

Ha a madár sérültnek vagy betegnek látszik, megsemmisült, vagy elérhetetlenül magasan van a fészke, és a szülők sem mutatkoznak egy órán belül, gondozóhoz kell kerülnie, ahol ki tudják elégíteni a szükségleteit.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: