Gránátalma (Punica granatum). Míg néhány éve díszfaként ültettük, ma már a legmelegebb, védett kertekben be is érhet a gyümölcse. Nevelhető belőle kis törzses fa vagy bokros cserje. Tavasszal ültessük, az utolsó fagyok után, jó vízelvezetésű talajba.
Tavasztól nyárig nyíló virágaival, majd élénk színű gyümölcseivel is díszít, így sokáig éke lehet kertünknek. Teljes napsütésben a gyümölcse is beérik, bár íze eltérő lehet a mediterrán országokban megszokottól.
Évelők
Őszi zsálya (Salvia greggi). Neve ellenére egész korán, júniustól hozza élénk rózsaszínű virágait. Dél-Texasban és Mexikóban őshonos, így nagyon jól bírja a napot és a szárazságot.
Igénytelen, ellenálló kis növény, fényes leveleivel és apró virágaival nagyobb tömegbe ültetve, például kőedényben vagy kerti utak mentén igazán mutatós.
Gamandorok (Teucrium chamaedrys vagy Teucrium × lucidrys). Kifejezetten nagy fényigényű, jó szárazságtűrő növények a gamandorok, melyek a mediterrán térségből származnak. Sziklakertek, szegélyek, évelőágyások díszítői lehetnek. Sok változatuk van, ajakos virágaik lehetnek fehérek, rózsaszínek vagy halványlilák, júliustól szeptemberig nyílnak.
Remek talajtakarók és szegélynövények, félfás dugványozással sikerrel szaporíthatók.
Özönfű (Sporobolus heterolepis) és egyéb díszfüvek. Az amerikai prérikről származó díszfüvek még nem igazán elterjedtek a magyar kertekben, holott üde foltjaik lehetnének, mert mozgalmasságot, dinamikát visznek a tájba. Ahogy lengedeznek a nyári szellőben, igazán nyugtató látvány. Ezek a díszfüvek szárazságtűrők, a napos helyet szeretik.
Kifejlett korában 40-70 cm magas lesz, kisebb csoportokba ültetve vagy vegyes évelőágyásokban is jól mutat.
Fűszernövények. Bátran ültessük a kertünkbe a már jól ismert fűszernövényeket is, melyek jól tűrik a napot, a szárazságot, vonzzák a méheket és színes virágaikkal sokak kedvencévé válnak. Ilyenek a levendula, a kakukkfű, a zsálya vagy a rozmaring.