A cserepes kála egyszerű eleganciájával kelt lenyűgöző hatást. A szobákban, belterekben, irodákban elhelyezett növények hosszú hetekig tetszetősek, dekoratív értéküket a jellegzetes virágforma adja. A klasszikus fehér virágú mellett számos színes fellevelű hibridfajtával találkozhatunk, amelyeket szelekciós nemesítői munkával hoztak létre.
Tartása
A cserepes kála (Zantedeschia aethiopica) könnyen gondozható. A világos helyet részesíti előnyben, de a közvetlen napfényt, huzatot nem kedveli. Jól érzi magát 20-22 °C-os hőmérsékleten, de virágzási időszakban a 16-18 °C is elegendő számára. A növekedési szakaszban és a virágzás alatt hetente szükséges öntözni. Virágzás idején a földlabda legyen egyenletesen nedves, a kaspó alján összegyűlő pangó vizet kerülni kell.
Ekkor egy-kéthetente juttassunk ki virágzó dísznövények számára összeállított tápoldatot. Az újonnan vásárolt kálákat kezdetben nem kell átültetni, mivel a cserepekben elegendő helyük van a gyökereknek és a közeg kielégítő tápanyaggal rendelkezik.
Kála, mint balkondísz
Május közepétől balkonnövényként is használható. A lakásból kikerülő vagy frissen vásárolt egyedeket fokozatosan szoktassuk a külső körülményekhez. Kezdetben védjük őket a tűző naptól, így elkerülhető, hogy csúnya égési foltok jelenjenek meg a leveleken.
Mintegy két-három hónapon át nyílnak. Az ilyen elrendezésekbe érdemes cseréppel együtt elhelyezni a kálákat, majd ősszel azzal együtt kiemelni és a védett környezetbe visszavinni.
Gondozás
A Dél-Afrikában őshonos növény élete az eredeti termőhelyén kialakult természetes ritmust követi, amelyben a tenyész- és pihenőidőszak váltja egymást. A növekedési szakaszban leveleket és virágokat hoz, a nyugalmi időszakban a növény föld feletti része elpusztul. Ebben a fázisban a kálának nincs szüksége fényre és vízre.
Ehhez megfelelő a normál virágföld, amelynek pH-ja 6,5 körüli. A kála a húsos rizómáinak köszönheti, hogy könnyen túléli a nyugalmi időt. Ez az időszak általában nyár végén vagy télen következik be. A virágzási időszak után a levelek fokozatosan megbarnulnak, jelezve, hogy a növekedési időszak véget ért.
Ez is érdekelheti: