Ennek keretében a szakemberek az ország négy településén tartanak gyakorlatias gyümölcsmetszési tanfolyamot, melyek során a vegetációs időszakban elvégzendő zöldmunkákat lehet elsajátítani.
A gyümölcsfákkal kapcsolatos munkák nem érnek véget a gyümölcsök betakarításával. A termésmennyiség folyamatos biztosítása érdekében szükség van a folyamatos termőrészképződésre. Az adott évi termőrészek az előző évben képződnek, tehát
A MATE által szervezett tanfolyamon lehetőség nyílik az egyik leggyakrabban használt szaporítási módszer, az alvószemzés lépéseinek elsajátítására is. De olyan ismeretek birtokába is juthatnak a kurzuson résztvevők, mind például a nyári metszés időpontjának szerepe a növényvédelemben. A zöld metszés ugyanis kedvező hatású a gyümölcsfák méretére, a termőrügyek differenciálódására.
A MATE munkatársai régóta foglalkoznak a különböző gyümölcsfajok kutatásával és a termesztéstechnológiai elemek fejlesztésével, valamint új fajták nemesítésével. Szakértelmük garancia arra, hogy a metszési tanfolyam résztvevői a legkorszerűbb ismeretekkel gazdagodjanak. A kísérleti ültetvények hálózatának bőséges növényanyaga pedig a metszés gyakorlati ismereteinek elsajátításához nyújt kiváló lehetőséget. Bárki jelentkezhet, a részvétel nem igényel semmilyen előképzettséget.
Az elméleti és gyakorlati tudást egyaránt biztosító tanfolyamok négy helyszínen érhetők el: Soroksáron az almatermésűek és a csonthéjasok fáinak metszési módjait ismerhetik meg a gyakorló kertészek. Érd-Elvirán valamennyi csonthéjas gyümölcsfaj és a héjas gyümölcsfajok metszésének korszerű módszereivel találkozhatnak az érdeklődők. Cegléden a kajszi és a szilva különböző művelési rendszereinek metszését lesz mód gyakorolni. Keszthelyen elsősorban körte- és almafák állnak rendelkezésre a metszésmódok elsajátítására.
Jelentkezési határidő augusztus 23., a tanfolyamon való részvétel költsége 22.000.- Ft (17.323.- Ft + ÁFA). A képzés elvégzéséről a résztvevők tanúsítványt kapnak.
A tanfolyam részletei és jelentkezési lap a Felnőttképzési és Szaktanácsadási Központ (Nyilvántartási szám: B/2020/003047), illetve a Kertészettudományi Intézet honlapján érhető el.