0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

A kínai mezőgazdaságnak is megárt a hőség

Kínában is érezteti hatását a klímaváltozás, az extrém időjárási körülmények pedig nem csak az agráriumban okoznak fejtörést.

A hőség, a szárazság, az áradások, valamint a tájfunok negatívan befolyásolják az idei terméshozamot Kínában – számolt be róla a Bloomberg. A világ egyik legnépesebb országában komoly élelmiszerinflációra lehet számítani, ha a termésátlag elmarad a várakozásoktól.

Júniusban az ország átlaghőmérséklete meghaladta az ilyenkor szokásos értéket, ami júliusban csak fokozódott. A változás az országban több olyan hatással járt, amik jelentősen befolyásolják a mezőgazdasági tevékenységet.

A körülmények negatívan hatnak a gabona, a szója, a rizs és a kukorica terméshozamára, ami élelmiszerár-inflációval fenyeget. Különösen aggasztó, hogy ezek a legfontosabb alapélelmiszerek közé tartoznak az ázsiai országban.
Az ország különböző részein különféle, terméshozamot befolyásoló időjárási anomáliákkal néznek szembe a gazdák. A déli rizstermelővidékeken az áradások, az északi gabona-, szójabab- és kukoricaföldeken pedig az aszály okoz problémát.
illusztráció
Forrás: pixabay.com

Egy helyi időjárásügynökséget idézve a Bloomberg felhívja a figyelmet, hogy a klímaváltozás miatt a későbbiekben egyre szélsőségesebb időjárási körülményekre kell készülni Kínában is, tehát nem csak egyszeri esetről lehet szó.

A nyár fennmaradó részén sem várható, hogy a kínai gazdák helyzete javul, ugyanis 1-2 fokkal melegebb lehet a júliusi átlaghőmérséklet. A magasabb hőmérséklet az ország gyapottermelésére is negatív hatással lehet.

Az extrém meleg nem csak a mezőgazdaságban okoz problémát. A kínai energiaügyi hatóság a hőség miatti klímahasználat hatásaitól tart. Kérdéses, hogy az energetikai infrastruktúra hogyan bírja a megemelkedett mértékű fogyasztást.

Ebből a szempontból a magas csapadékmennyiséggel sújtott régiókban megemelkedő folyóvízszint segíthet a probléma kezelésében, ugyanis javítja a vízierőművek áramtermelésének mértékét.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu / Bloomberg.com

Magazin ajánló: