Selyemtyúkot már minden kiállításon vagy állatvásáron megforduló baromfitartó látott. Nem lehet nem észrevenni a „szőrős” tyúkokat, amelyeket a laikusok sokszor nem is néznek baromfinak. A selyemtyúk érdekes megjelenését annak köszönheti, hogy más tyúkfajtákkal ellentétben tollazatán – az emuhoz vagy a strucchoz hasonlóan – a tollhorgok hiányoznak a zászlóról, így azok szabadon állnak, a puha, selymes, lágy szárú tollak nem képeznek zárt, zászlós tollazatot.
A jövő reménységei
Az átlagos méretű selyemtyúkok nem nagy testűek (1,3–1,8 kg), de a törpeváltozat valódi apró ékszer lehet minden baromfitartónál. Dobos Zsolt selyemtyúkokat nyolcévesen tartott először, a törpeváltozat nemrég lopta be magát a szívébe.
A törpeváltozat súlya 0,5 kg (tyúk) és 0,6 kg (kakas) körül mozog. Ugyanúgy megtalálható náluk az 5 lábujj és a sötétkék színű bőrszín, mint a nagyobb változatnál. Az erős pigmentáció mindenhol megtalálható, beleértve a bőrt, izmokat, csontokat és még a belső szerveket is. Extra érdekesség, hogy a fajtán belül létezik többféle tollazat is, ilyen például a szatén és a fodros változat – de létezik kopasznyakú selyem is.
Dobos Zsolt a normál tollazatú színváltozatokkal foglalkozik. Rajong a kompakt, „gombócszerű” megjelenésükért, illetve a tyúkok kifejezetten nyugodt, barátságos természete miatt. Ma már csak a törpeváltozatot tartja, bár a kezdőállomány beszerzése nem volt egyszerű. Nehéz volt olyan tenyésztőt találni, aki a standardnak megfelelő minőségű tenyészállatokkal rendelkezik. Hosszas keresgélés után talált egy nagykőrösi tenyésztőt, akitől 2022 tavaszán be tudta szerezni az első tenyészmadarait.
Amennyiben valaki az utóbbi lehetőségek közül választana, az mindenképp kalkulálja bele, hogy egy gondosan válogatott állományból származó tojásból kikelő csibe is tud meglepetést okozni növendék- vagy felnőttkorára. Az alapállomány beszerzése után az olyan extrább színek miatt, amit itthon nem talált meg, külföldről is vett tenyésztojásokat, figyelembe véve az említett rizikót. A mostani állományban fekete, fehér, barna, paint és a splash színek képviselői kapirgálnak, szín szerint különválasztva.
A törpe selymek igényei méretükből és különleges tollazatukból kifolyólag nem átlagos. Zsoltnál a könnyebb tisztán tarthatóság érdekében egy teljesen fedett kifutót kaptak a tyúkok. Az alvóhelyük átlagosnak mondható, ülőrúddal és tojóládákkal felszerelt zárható építmény. Mivel teljesen zárt kifutóval rendelkeznek, így az etetőjüket és az itatójukat is ott helyezték el, nem foglalja a belső épületben a helyet. A törpe selymeknek kicsi a mozgásigénye, és a nem mindennapi tollazatuknak köszönhetően repülni is alig tudnak, tehát nem kell okvetlenül felülről zárt helyen tartani őket, hacsaknem a saját biztonságuk érdekében, megakadályozva az esetleges ragadozók bejutását.
A tenyészállatok trióban élnek (egy kakas, két tyúk), de akinek nincs tenyésztési szándéka, természetesen nagyobb állományt is tarthat együtt tyúkokból. Egy trió helyigénye kb. 4 m2, a belső helységgel és a kifutóval együtt. Zsolt tapasztalata szerint a törpe selymek ebben a felállásban a legtermékenyebbek. De természetesen minden madár egyénileg változó teljesítménnyel bír: van, amikor egy kakashoz két tyúk majdnem sok, máskor viszont négy tojóval is nagyon jó arányban termékenyülnek meg a tojások. Minden tenyésztőnek magának kell kitapasztalnia melyik kakasa hogyan teljesít. A selymeket érdemes a búbtollazat mellet (hogy ne akadályozza a tollazat a látást) a kloáka körül is megnyírni, a még jobb termékenység elérése érdekében.