0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 14.

A precizitás bajnokai: Orthman és Monosem

Az amerikai Ortham és az európai eredetű Monosem által gyártott vetőgépek és kultivátorok esetében nem túlzás kijelenteni, hogy megmutatják a fejlődés irányát a gépgyártásban.

Az idei kéthelyszínes KITE-bemutató záró tudósításához érkeztünk. Itt elsősorban a vetés és az állományban történő növényápolás, gyomirtás eszközei viszik a főszerepet, annál is inkább, mert nem túlzó szakmai magabiztosság kijelenteni, ez a két gép mutatja a fejlődés irányát a mezőgazdasági gépgyártásban. Az Orthman amerikai gyártmányú, annak minden ismérvével. Kezdve onnan, hogy milyen anyagból készült, mert ez erős és nem kell attól tartani, hogy elhajlik, meggörbül, baja esik. A Monosem európai eredetű, a franciák gyártották 8 évtizede, mígnem a John Deere megvásárolta és beleillesztette saját portfóliójába. Ez egy méretében kisebb, de jól állítható eszköz, s amíg az amerikai Orthmannál a tápanyag-ellátást az amerikai észjárásnak megfelelően folyékony kivitelben oldják meg, a Monosemnél a szilárd kijuttatás kap nagyobb teret.

A nádudvari Nagy család kétszer 24 hektáros területén

már csak azért is érdemes volt a kultivátorok precizitását, hozzáértését és hihetetlen előnyeit megfigyelni, mert ezen a területen működés közben egyetlen kivágott kukoricatővel sem találkozhattunk, pedig igencsak szűk sorközt hagyott maga után mind a két gép műveletlenül.
Orthman kultivátor: egyetlen tövet sem sértett meg
Orthman kultivátor: egyetlen tövet sem sértett meg

Viszont a gyomokat úgy kitakarította, mintha ott sem lettek volna. Akinek kétségei vannak a mechanikai gyomirtást illetően, az nézze meg ennek a két gépnek a munkáját, és pillanatok alatt megnyugodhat. S, ha már itt tartunk, érdemes megjegyezni, hogy mezőgazdaságunk aranykorában, amikor Bábolna és Nádudvar vitte a prímet, miként vélekedtek az akkori nagyok. Burgert Róbert és Szabó István emlékezetem szerint biztos egyetértett: semmilyen kultivátort a kukorica közé nem szabad beengedni, mert az maga a vasdrótféreg!

Akkoriban mindent gyomirtó szerekkel akartunk megoldani, függetlenül azok utóhatásától, ma pedig a gyakorlatban láthatjuk, hogy vegyszer nélkül is tisztán tartható a növényállomány és közben a kultúrnövényzet is sértetlen marad.

Burgert és Szabó éppen 100 éve született 1924-ben, tehát idén ünnepeljük a centenáriumukat, s reméljük, hogy korabeli nagyságuknak megfelelő méltatásban lesz részük.

John Deere precíziós szemenkénti vetőgép
John Deere precíziós szemenkénti vetőgép
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: