A jövőre centenáriumát ünneplő Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) történetében új fejezet nyílt 2024. július 9-én, amikor ünnepélyes keretek között az intézmény birtokába került a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Nemzeti Lovaskultúra Oktatási és Képzési Központja, amely a jövőben az egész országra kiterjedő gyakorlati-oktatási helyszínként működik.
Az egyetem tulajdona lett a Hírös Lovarda
A 8,8 hektáron elterülő létesítményt B. Tóth Ferenc építész álmodta meg, és 2010 szeptemberében nyitotta meg kapuit. A lovasközpontban többek között egy 5000 négyzetméteres, négyévszakos lovaspálya, homokos, locsolt, boronált pálya, valamint egy 900 négyzetméteres geotextiles fedett lovarda, valamint kiszolgáló épületek is találhatók.
Az egyetem 2024. június 26-i szenátusi ülésén az egyetem alapító okiratának és költségvetésének módosításával lehetőség nyílt arra, hogy 2024. július 1-jével B. Tóth Ferenc építész, a lovarda korábbi tulajdonosának nemes felajánlásával a TF vagyonkezelésébe kerüljön a kecskeméti Hírös Lovarda. A B. Tóth Ferenc építész által tervezett, majd 2010-ben létrehozott, és a következő években egyre gazdagodó létesítményegyüttest az alapító felajánlotta a magyar államnak, amely 2021-ben a Neumann János Egyetemért Alapítványnak adta vagyonkezelésbe, és innen került a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemhez. A továbbiakban a létesítményegyüttes fenntartója a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem, kezelője pedig a Testnevelési Egyetemért Alapítvány. Bő egy héttel a szenátus döntése után július 9-én került sor a létesítmény hivatalos átadóünnepségre Kecskeméten.
Az átadóünnepség
A jelentős sajtóérdeklődés mellett zajló átadóünnepségen az egyetem vezetősége mellett több illusztris vendég is jelen volt, többek között dr. Nagy István agrárminiszter, Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára, Szeberényi Gyula Tamás és dr. Salacz László országgyűlési képviselő, Engert Jakabné és Gaál József, Kecskemét alpolgármestere, dr. habil. Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem rektora, dr. Palkovics András, a Neumann János Egyetem Kertészeti és Vidékfejlesztési Karának dékánja, dr. Nagy Zoltán, a Neumann János Egyetem elnök-vezérigazgatója, valamint B. Tóth Ferenc és felesége, a Lovarda tervezője és korábbi tulajdonosa. Az ünnepséget prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke nyitotta meg, aki beszéde elején B. Tóth Ferenc munkásságát méltatta, majd emlékeztette a hallgatóságot,
„A mai nap történelmi jelentőségű, hiszen fontos, remélhetően nemzetközi szintű, az országos lovasképzésben hatalmas szereppel bíró szakképzési központot vehetünk át, amely az egész ország nemzeti lovasprogramjának identitását és integrációját valósíthatja meg” – emlékeztetett Mocsai Lajos.
A folytatásban prof. dr. Sterbenz Tamás, a TF rektora köszöntötte az egybegyűlteket.
„Izgalommal és várakozással jöttünk Kecskemétre, hiszen bár évtizedek óta foglalkozunk lovassporttal és lovasképzéssel, ilyen megtisztelő és nagy kihívást jelentő feladatot még nem kaptunk. Sportemberek vagyunk, így bátran vállaljuk a próbatételt.
– mondta a rektor, aki hozzátette, a lovasközpont számos területen, így a TF lovaskultúra- és lovasoktatásában, szakedző- és létesítményüzemeltetés-képzésében is fontos szerepet tölthet be.
Dr. Nagy István agrárminiszter is beszédet mondott
Dr. Nagy István agrárminiszter beszédében kiemelte, örökké hálás marad B. Tóth Ferencnek, amiért nagylelkűen felajánlotta a lovardát az államnak, illetve a nemzetnek.
– mondta el elsőként Nagy István miniszter.
Hozzátette, ezzel elindul egy folyamat, amely a lovasoktatás megújítását, a magyar lovaskultúra fejlődését szolgálja.
„Tegyük lehetővé azt az élményt utódjaink számára, hogy megtanulnak lovagolni. Mert ha van valami, ami a magyar kultúra szerves része, és ami kódolva van a génjeinkben, az nem más, mint a lovaglás. A jövőben arra törekszünk, hogy különböző pályázatok révén minél szélesebb körben, minden magyar iskolás számára hozzáférhetővé tegyük a lovasoktatást” – emelte ki a miniszter.