Ennek eredményeképpen a pandák természetvédelmi besorolása is változott: a kihalással veszélyeztetett kategóriából átkerültek a sebezhetőbe. Ehhez a sikerhez az amerikai állatkertek kutatói és gondozói is jelentősen hozzájárultak.
„Tudományos és kutatási együttműködést folytatunk a San Diego-i állatkerttel és a washingtoni állatkerttel az Egyesült Államokban, valamint az európai országokkal. Náluk fejlettebb az állatorvoslás, a genetika és a vakcinázás, mi pedig tanulunk tőlük” – idézte a Phys.org Zhang Hemin-t, a délnyugat-kínai Ya’an városában található Kínai Óriáspanda Megőrzési és Kutatóközpont vezető szakértőjét.
Kína óriáspanda-kölcsönzési programja régóta a pekingi puha diplomácia eszközeként ismert.
Zhang elmondta, hogy a tengerentúlra küldött pandákat jó génjeik miatt válogatták ki. Ezek az állatok értékes genetikával rendelkeznek, melyeket az utódok is örökölni fognak majd, hangsúlyozta a szakértő.
Közös erőfeszítések a pandák védelmében
Míg a nyugati kutatások vezető szerepet játszanak a genetikai vizsgálatokban, addig Kína a takarmányozásban és a természetes viselkedési minták tanításában jeleskedik – mondta. „Ezek kölcsönösen kiegészítik egymást” – mondta Zhang. A kutatók szerint a végső cél az, hogy a pandák visszatérjenek a vadonba és túléljenek. Ennek alapja egy nagyobb, fogságban tenyésztett pandapopuláció.
A Smithsonian ökológusai emellett kínai partnerekkel együttműködve dolgoznak az óriáspanda természetes élőhelyeinek helyreállításán.
Érdekesség, hogy a tengerentúlon született pandák nyelvi akadályokkal szembesülhetnek, amikor hazaküldik őket Kínába, mondta Li Xiaoyan, aki három külföldről származó pandát gondoz.
„Egyes pandák nagyon gyorsan és könnyen alkalmazkodnak hazatérésük után. Másoknak eközben hosszú időre van szükségük, hogy megszokják az új környezetet, különösen az emberi tényezőket, mint a nyelvet” – mondta Li. Míg a tengerentúlon számos idegen nyelvvel találkoznak a pandák, addig Kínában általában a kínait beszélik a gondozóik, esetleg a szecsuáni és a ya’ani dialektust, melyhez meglepő módon hozzá kell szokniuk az állatoknak.