0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Újabb járvány: kecskepestis Görögországban

Görögországban kecskepestis pusztít a kiskérődzők között, amely eddig 2500 állatot érintett. A hatóságok 16 500 kecskét és juhot vizsgáltak meg, és további 120 ezer állat ellenőrzése várható. Az emberi egészség nincs veszélyben.

Görögország középső részén mezőgazdasági vészhelyzet árnyéka vetül a gazdákra: kecskepestis, más néven a kiskérődzők pestise (PPR) fertőzte meg a helyi kecskéket és juhokat. A múlt héten kilenc állat tesztje pozitív lett, ami miatt azonnal intézkedtek a hatóságok. Pavlos Marinakis kormányszóvivő szerint eddig több mint 16 500 állatot vizsgáltak meg a járvány megfékezése érdekében.

juh, kecske, kecskepestis

Az első PPR esetet július 11-én észlelték, és azóta több gazdaság is érintetté vált Larissa és Trikala régiókban. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy eddig mintegy 2500 állatot selejteztek ki, hogy megakadályozzák a vírus terjedését. Görögország még mindig próbálja kideríteni, honnan ered a járvány, és minden lehetséges erőforrást bevetnek a helyzet megoldására.

A kecskepestis komoly tüneteket okoz

A közszférából és a hadseregből több mint 100 állatorvost mozgósítottak, hogy segítsenek az állatállomány vizsgálatában. A következő napokban további 120 ezer állatot fognak megvizsgálni. A tisztviselők elmondása szerint, ha szükséges, további vizsgálatokra is sor kerül, hogy teljesen feltérképezzék a járvány kitörésének forrását és terjedését.

A PPR vírus a fertőzött állatoknál komoly tüneteket okoz: láz, sebek és elváltozások, nehézkes légzés és hasmenés.

Szerencsére az emberi egészségre nem jelent veszélyt, de az állatok számára nagyon súlyos következményekkel járhat. A helyi hatóságok karanténba helyezték a juhokat és kecskéket, és szigorú intézkedéseket vezettek be, beleértve a vágás tilalmát is.

Ez az intézkedés különösen fontos, hogy megelőzzék a vírus további terjedését és megvédjék a többi állatot. A hatóságok mindenkit arra kérnek, hogy legyenek türelmesek és működjenek együtt az ellenőrzések során, hogy minél gyorsabban megszabadulhassanak a kecskepestistől és visszatérhessenek a normális kerékvágásba.

További érdekességek:

Egy hétgenerációs juhász mindennapjai

Juhot háziállatnak? Így csináld!

Forrás: Reuters