Egyre több sportlovat látni hangcsökkentő fülvédővel felszerelve, kezdve a hallójáratba tömött habgolyóktól (ami egyébként a nemzetközi versenyeken nem megengedett) egészen a teljes fület beborító kötött „sapkákig”.
Ha tudjuk, hogy egy adott zaj elvonja lovunk figyelmét, érdemes lehet egy próbát tenni a fülvédővel, mondják a kutatók. „Észrevettük, hogy a fülvédőket egyre gyakrabban használják számos lovas szakágban, és úgy gondoljuk, hogy a használat okai különböznek a versenyzők között” – mondja Clare Hole, a Cambridge-i Egyetemről, aki maga is nemzetközi szintű díjlovas.
„Bár ezt nem kutatták kifejezetten ennek a tanulmánynak a részeként, a lovasokkal folytatott ad hoc beszélgetések az adatgyűjtés során azt sugallták, hogy zajcsillapító fülvédőt használtak, ha lovuk érzékenyebben reagál a hangokra.” Hozzáteszi, hogy ezeknek a fülvédőknek a hasznosságára vonatkozó bizonyítékokon alapuló kutatás fontos „annak biztosítása érdekében, hogy lovasként és lótulajdonosként maximalizálni tudjuk a jólétet, miközben optimalizáljuk a teljesítményt a lovassportban.”
A teszt
A sapka szerű szövet fülvédők zajcsillapítási hatékonyságának vizsgálatára a kutatók 18 olyan lovat választottak ki, amelyeket rendszeresen lovagoltak versenyeken, ilyen típusú fülvédőt viselve.
Amit az adatok mutattak
Az adatok azt mutatták, hogy megfigyelhető különbségek voltak az egyes egyedek különböző hangokra adott válaszaiban, és néhány ló esetében a fülvédők hatással voltak ezekre a reakciókra. Érdekes módon a vödörbe öntött gabona hangja statisztikailag szignifikáns különbségeket idézett elő a pulzusszámban az összes ló között, függetlenül attól, hogy viseltek fülvédőt vagy sem.
A kutatók megjegyzik, hogy a ló reakciója egy adott zajra valószínűleg a múltbeli tapasztalatait tükrözi. „A hallási jelzésekre adott reakciók részben a korábbi tapasztalatoktól függenek, valamint attól, hogy a lovak milyen asszociációkat hoztak létre ezzel a hanggal, és milyen szituációban jelennek meg” – mondja Hole.
Előnyös-e némi zaj?
Megjegyzi, hogy ezek a válaszok nem feltétlenül nemkívánatosak. „A hangjelzések erősítő hatással lehetnek egyes lovakra a verseny során. Például a taps, amikor egy ló belép az arénába – ahogy ez gyakran megtörténik a nemzetközi díjugrató versenyeken – javíthatja a teljesítményt, mivel a taps figyelemfelkeltő a lónak a pálya teljesítéséhez.” Ennek ellenére – teszi hozzá Hole – „nem minden ló esetében ez a helyzet.
Megoldás lehet a fülvédő
Ha tudjuk, hogy egy adott zaj elvonja a ló figyelmét, érdemes lehet egy próbát a fülvédővel, mondja Hole. „A szívfrekvencia és a viselkedési reakciók általános csökkenése mellett néhány ló különösen jelentős mérséklődést mutatott – különösen a viselkedési reakciókban –, ami arra utal, hogy a zajtompító fülvédők hasznosak lehetnek a versenykörnyezetekben.” fülvédő
Ez is érdekelheti: