Mizsei Károly, az Így csináld! műsorvezetője miután sikeresen elültette az első palántáit, szerette volna fővárosi otthonának erkélyét még pár további növénnyel színesíteni, ezért ismét Nagy Z. Róberthez, a Magyar Mezőgazdaság Kft. újságírójához, a www.novenybolt.hu tulajdonosához fordult segítségért.
Robi azt tanácsolta neki, hogy mielőtt berohanna a legközelebbi kertészetbe, utazzon le hozzá Szigetújfalura, ahol saját udvarában mutat egy szuper praktikát, amivel könnyedén varázsolhat oázist a balkonjára. A látogatásról készült teljes felvétel, amiben lépésről lépésre végig megyünk a teljes folyamaton, már elérhető YouTube-csatornánkon!
Habár a melegházban töltött délelőtt végére házigazdánk a dugványozás mesterévé vált, azt el kellett ismernie, hogy amilyen könnyűnek tűnik az eljárás, annyi buktatót rejt magában. Mutatunk most ezek közül hármat!
1. Túl sok lomb
Az első probléma, amivel szembesülni fogunk miután kezünkbe vesszük a zöld – szigorúan nem fás – dugványt, hogy nincsen gyökere, ennélfogva pedig hamar el fog kezdeni hervadni. A növények vízszállítása a gyökérnyomás és a levelek párologtatásának révén működik: ahhoz, hogy a levágott részünk életképes maradjon, kontrollálni kell utóbbi mértékét, a lomb szabályozása által. Érdemes a szár aljáról ezért eltávolítani a leveleket, a feljebb lévőket pedig egy olló segítségével megfelezni. Felmerülhet a kérdés, hogy miért nem az egész leveleket hagyunk meg és csak a számukat csökkentjük. A válasz az, hogy így hatékonyabban tudjuk biztosítani a szükséges vízmozgást.
2. Vigyázat, baktériumok!
A felvételkor mi speciális kertészeti perlitet és szaporító tálat használtunk az ültetéshez, de kiválóan megfelel egy egyszerű cserép vagy tejfölös pohár és apró szemű sóder is. Utóbbit érdemes megsütni, a szennyeződések – például gombák – eltávolítása végett. A virágföldet célszerű kerülni, mivel a szervesanyag-tartalma bakteriális fertőzést okozhat, amit csak permetezéssel lehet később megállítani.
3. Tartózkodj az importtól!
A növények külföldről való behozatala rengeteg veszéllyel jár, amit komoly jogi háttérrel szabályoznak. Amellett, hogy fennáll az idegen kártevők és kórokozók behurcolásának veszélye – amik végzetesek lehetnek a hazai flórára – könnyen előfordul, hogy olyan növényt akar valaki a kertjébe, ami licensszel védett. Például egy szép rózsa nemesítője, aki komoly financiális és időbeli ráfordítással érte el a kívánt végeredményt, szerződéskötés útján ad engedélyt a szaporításra és minden egyes darab után pénzt kap. Amennyiben ezt – jó szándéka ellenére, tudatlanul – megkerüli az illető, komoly következményekkel kell szembenéznie. Alapvetően az import jogi háttere elég gyakran változik, például arra vonatkozóan, hogy milyen növénynemzetségeket lehet beszállítani. Vannak, amiket lehet, de csak növényútlevéllel, vannak, amiket azzal sem. Az aktuális szabályozások a NÉBIH weboldalán megtalálhatóak.
- Mely növényeket választotta végül sorozatunk műsorvezetője?
- Milyen szerepe van a nóduszoknak?
- Honnan lehet észre venni, hogy a dugvány meggyökerezett?
- Miként célszerű kiültetni a növényt?Az ÍGY CSINÁLD új részében minden kérdésre választ kaphattok! Vágjunk bele együtt a növénynevelésbe!
Lejegyezve: Mizsei Károly és Nagy Z. Róbert videós riportja alapján.
És hogy mi lett a növényekkel azóta? Egy részük gazdára talált a kollégáknál:
