Miért jobb palántát vásárolni, mint elszórni egy marék magot és drukkolni, hogy kikeljen?
Május 10-e az az időpont Magyarországon amikortól alapvetően már nem kell talaj menti fagyokra számítani.
Az elvetett magok csak ezután fognak egyáltalán kikelni, míg a fóliasátor alatt nevelt palánták ekkorra már bimbós állapotban várják a kiültetést. A palántavetéssel, illetve annak megvásárlásával fokozzuk egyrészt a koraiságot, másrészt pedig az olyan melegigényes fajoknál, mint a paprika, a paradicsom, a padlizsán (tojásgyümölcs) vagy az uborka, kitoljuk a termesztési időszakot. Az első fagyok novemberben úgyis megölik a növényeket, de az korántsem mindegy, hogy júniustól kezdenek el teremni, vagy csak augusztustól.
Vizsgáljuk meg a kínálatot: mik közül válogathatunk? Milyen típusú palánták vannak és mik a sajátosságaik?
A legegyszerűbb a szabadgyökerű, amin egyáltalán nincsen semmilyen földlabda vagy mesterséges borítás. Ez meglehetősen macerás, mivel ilyen formában a növény hervadásra és pusztulásra hajlamos. A tápkockás palánta úgy készül, hogy egy kézi eszközzel vagy géppel összetömörítik a földet, abba teszik bele a magot, majd szépen lassan a gyökere teljesen átszövi. Eggyel fejlettebb és drágább megoldás, hogyha cserépben vásároljuk a palántát. Itt két variációról beszélhetünk, a műanyagról és a papírról. Utóbbi a lusta kertészek találmánya, hiszen nem szükséges kivenni belőle a növényt, azzal együtt el lehet ültetni.
A kis piacoktól a nagy kereskedőláncokig manapság már bárhol vásárolhatunk palántát. Mire érdemes odafigyelnünk?
Ez egy bizalmi kérdés: hiába akarunk jóhiszeműen koktélparadicsomot venni, csak a kereskedő adott szavában bízhatunk, hogy valóban azt is viszünk haza, hiszen nem látni még mi lesz belőle. Olyan embertől kell beszerezni, aki megbízható. Szintén lényeges, a palánta jó állapota: ne legyen túlzottan megnyúlt vagy sérült gyökerű.
Hogyan ültessük ki a frissen hazavitt palántát?
Nagy valószínűséggel fóliasátorban vagy üvegházban nevelték, így egyáltalán nem biztos, hogy gyorsan akklimatizálódni tud az új környezetéhez. Egy ideig mindenképpen hagyjuk kint az eredeti cserepében: először félárnyékban aztán pakoljuk át teljes napsütésre. Amikor már érezhető, hogy megszokta, jól érzi magát, akkor ültessük csak ki.
A paradicsom egy gyakori faj, sokan termesztik otthon. Az ültetést követően mire ügyeljünk?
A paradicsom az egy viszonylag problémamentes növény, nem csoda, hogy ilyen népszerű. Lényeges a folyamatos öntözés: lehetőleg úgy, hogy ne a lombot locsoljuk, hanem célzottan a gyökeret. Ezáltal a növényvédelmi problémák jelentős részét is ki tudjuk küszöbölni. A későbbiekben a karózásnak lesz még kitüntetett szerepe…
- Hogy segít a karózás a növénynek az elültetéskor, majd miután termést hozott?
- Előfordulhat, hogy laikusként paradicsomot szeretnénk venni, de paprikát viszünk haza?
- Mire van szükség egy hat négyzetméteres ágyás kialakításához?
- Miért léphet fel relatív vízhiány, ha nem nyomjuk össze eléggé a földet?
- Szeretnétek elkezdeni kertészkedni és egész évben finom zöldségeket enni a saját kertetekből?
- Az ÍGY CSINÁLD új részében minden kérdésre választ kaphattok! Vágjunk bele együtt a növénynevelésbe!