0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Bortesztkóstoló: a nyár nagy fehérborai

A Bor és Piac zsűrije által tesztelt borokról 2019 óta nem csak olvashatunk, de meg is kóstolhatjuk őket. Legutóbb a nyár nagy fehérborai – magyar és nemzetközi fajták – kerültek terítékre.

„Mi sem tudjuk igazán, hogy hazánkból vagy Ausztriából származik a szépen öregedő, hosszan érlelhető Juhfark, amely nevét hosszú, hengeres fürtjéről kapta. Ízében határozott savak és fanyarság jelenik meg”- magyarázta Pásti György.

Az Olaszrizlingnek nem sok köze van az olaszokhoz, az ampelográfusok francia eredetűnek tartják, de otthonra hazánkban és a környező országokban talált.

Sokarcú bora van, széles spektrumot fog át, az egyszerű, könnyen fogyasztható italtól késői szüretelésben különleges bor is készülhet belőle. A Furmint és a Hárslevelű kemény savairól ismert. Túlérésben, töppedten szüretelve nagy értékű, időtálló borok készülhetnek belőlük. Tokajban pedig a janus-arcú penészgomba, a botritisz közreműködésével válik igazi különlegességgé, az aszúvá. Az átlagos esetben 1:1 glukóz:fruktóz arány az aszúsodás során a fruktóz irányába tolódik el, ami, tudjuk, négyszer édesebb, mint a glukóz.

Bár az aszú Tokajhoz kötődik, ám más borvidékünkön sem ismeretlen.

Így lehetne kiemelni 1957-et és Mórt, 1963-at és 1968-at, amikor Egerben volt nagy aszús évjárat, de ha Tokajt nézzük, akkor 1972, 1988, 1992 és 2000 volt kiemelkedő.

Ez is érdekelheti:

Az évszázad legkorábbi szürete

A legjobbak, akik a magyar borról írnak

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: