Csak néhány, az egyébként sem elhanyagolható, pozitív hozadékok közül. A mezővédő erdősávok számos madár, emlős és beporzó rovar számára nyújtanak élőhelyet, amelyek közvetve hozzájárulnak a mezőgazdasági termelés sikeréhez. A fasorok, erdők telepítésével megelőzhető a talajerózió és a defláció. Megköthető a talaj, szabályozható a vízgazdálkodás, befolyásolható a helyi klíma és elősegíthető a légköri szén-dioxid megkötése.
Azon felül, hogy ezeknek az összetett ökológiai rendszereknek olyan diverz az élővilága, amely egy sivárabb mezei élőhelyen aligha jöhetne létre, ezen felül józan paraszti ésszel végig gondolva is egyértelművé válik, hogy a mezőgazdasági kultúrák mellett telepített erdők, erdősávok kedvező irányba befolyásolják a kultúrnövényeket körülvevő mikroklímát.
Illetve megelőzhető, vagy legalábbis mérsékelhető a „széldöntés” következtében bekövetkező terméskiesés is. Épp úgy, ahogyan vetés után közvetlen a magok elhordása, kitakarása.
Amellett, hogy a mezővédő erdők és erdősávok pozitivitásának elismerése lassan, de biztosan javuló tendenciát mutat, még mindig szükséges kiemelni ezeknek a fontosságát. Nemcsak a mezőgazdaságra gyakorolt jótékony szempontok érvényesülnek, hanem számos pozitív hozadéka van még ezeken felül az erdőnek. Erdeink évente több, mint 40-50 millió erdőlátogató számára nyújtanak rekreációs, kikapcsolódási és rendkívül egészséges sportolási lehetőséget. Ez is azt bizonyítja, hogy a magyar erdők ilyetén haszna az embereké. Akiknek nem csak joguk elvenni ezeket a hasznokat, de kötelességük is fenntartani az erdő egészséges állapotát, melyhez az állami erdészeti cégcsoport maximálisan hozzájárul és segítséget nyújt.
A mezőgazdaságban szignifikánsan növekszik annak a nézetnek a fontossága, hogy igenis szükség van az ökológiai szellemű védekezésre, a vegyszerhasználat mértékének lecsökkentésére és a természetes megoldások előnyben részesítésére. Az utóbbi években a mezei pocok gradációs időszakaiban több helyen is beigazolódott, hogy amennyiben a ragadozómadaraknak fészkelő és kiülő helyet biztosítanak, ők nagyban hozzájárulnak a rágcsálóállomány kritikus szint alatt tartásához. Nemcsak a pocok esetében tehet szert jelentős előnyre a gazdálkodó. Amennyiben segítségül hívja a természetet a védekezésben számos, a kultúrnövényekben károsító faj kártételét is a gazdasági küszöbérték alatt tarthatja.