0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 10.

Lazactenyésztés extrém éghajlati körülmények között

Rekord halpusztulásról számoltak be a norvég lazactenyésztőket, melynek háttere a klímaváltozás. A tenyésztők új módszereket tesztelnek a halak védelmére, miközben az exporttilalmak és feldolgozási problémák is kihívást jelentenek

A norvég lazactenyésztés ebben az évben különösen nehéz helyzetben van. A kemény tél és az El Nino éghajlati jelenség miatt rekord halpusztulással kell szembenézniük a gazdáknak. Ez komoly aggodalmakra ad okot, különösen a közelgő meleg nyár előtt.

A Norvég Állatorvosi Intézet szerint az El Nino jelenség – ami az egész bolygón emeli a hőmérsékletet – és a hideg vizek, valamint a medúza-inváziók együttes hatása miatt a halpusztulás idén már 16,7%-os rekordot ért el. Ez az iparág számára katasztrófális, mondta Philip Scrase, a Carnegie elemzője.

lazactenyésztés
lazacfarm, Norvégia
Norvégia, mint a tenyésztett atlanti-óceáni lazac legnagyobb termelője, amely a világpiac 50%-át adja, reméli, hogy a nyárra normalizálódik a helyzet a nehéz első félév után. A

zonban a rekordmagas hőmérséklet és a melegebb vizek fokozzák a tetvek veszélyét, ami újabb kihívások elé állítja a tenyésztőket.

A lazactenyésztés legnagyobb veszélye

„A tengeri tetvek elleni vakcinák gyakran stresszelik a halakat, ami veszélyezteti egészségüket és ellenállóképességüket más betegségekkel szemben,” mondta Alexander Aukner, a DNB elemzője. A halak védelme érdekében a Leroy Seafood és más vállalatok speciális víz alatti ketreceket tesztelnek, hogy távol tartsák a tetveket.

A tenyésztők egyre hosszabb ideig tartják a fiatal lazacokat szárazföldi létesítményekben, hogy megóvják őket a zord éghajlati viszonyoktól, bár ez nem javította az elhullási arányt.

Néhány létesítmény túl magas hőmérsékleten működik, ami miatt a halak elpusztulnak, amikor a tengervízbe kerülnek, állítják Christian Olsen Nordby és Kristoffer Haugland, az Arctic Securities munkatársai.

lazactenyésztés

Az ipar számára további kihívást jelent az exporttilalom és a feldolgozási problémák. Norvégia, amelynek lazac exportja az éves GDP 2%-át teszi ki, megtiltotta az alacsony minőségű, sérült halak exportját az iparág hírnevének védelme érdekében. Ez arra kényszeríti a gazdákat, hogy a sérült halakat hazai piacokon dolgozzák fel prémium termékekké, például filévé vagy füstölt áruvá.

Forrás: esmmagazine.com