0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 7.

Valósággal száguld egyik virágról a másikra a magyar kolibri

A magyar kolibriként is emlegetett kacsafarkú szender sokat segít a beporzásban, és az egyik legjobb repülőnek számít fajtársai közt, a mediterrán térségből akár a Skandináv-félszigetig is elkóborolhat.

A kacsafarkú szender faját először 1758-ban írta le a nagy svéd természettudó, Carl von Linné. A szender elnevezése pedig Frivaldszky Imrétől, egy XIX. századi természettudóstól származik, aki rengeteg rovar nevét alkotta meg a nyelvújítók példáját követve. A szender szóval a zúgólepkéknek is nevezett lepkecsaládot illette, mivel ezek többsége a természet elszenderedése után, estefelé kezdenek el repülni vagy, mert ezek a lepkék nap közben szenderegnek.

Frivaldszky is a kacsafarkú pödörnye nevet adta a rovaroknak, utalva pödörnyelvükre. Szájszervükben található nyelvük olyan nagy a testükhöz képest, hogy ezzel minden állat közül a leghosszabb nyelvet tudhatják magukénak.
Nagyon gyorsan képes virágról virágra szállni Forrás: Wikipédia

Zöld vagy barna hernyóját fekete pontok fedik. Hátoldalán két fehér vagy vöröses, hosszanti vonal fut, lábai felett is van egy sárga vonal. Kékes színű szarvának vége fekete és feketék a légzőnyílások is. Összehúzott levelek között készített laza szövedékben bábozódik. A báb barnás vagy kékesszürke, hátoldalán feketésbarna hosszanti sávval.

A kacsafarkú szender elülső, 1,8-2,5 centiméteres szárnyai barnák, a hátsók aranysárgák.

Potrohukon fekete-fehér farpamacs van, innen a kacsafarok elnevezés. Ez a testrész különösen fontos a gyors repüléskor, és még hasznosabb kormányszervnek bizonyul. Csápjuk az európai fajokon többnyire orsóidomú, a végén gyakran finom kampócskával. Felső része pikkelyes, alsó része szőrös, a hímé csomósan álló szőrpillákkal borított. Akárcsak a kolibri, egy helyben repülve szívogatja pödörnyelvével a virágok nektárját, főként a galaj-, imola- és tyúkhúrfajokat.  Hihetetlen gyorsan vált virágról virágra, megfigyeltek már olyan példányt, amelyik négy perc alatt több mint négyszáz virágra szállt.

Összehúzott levelek között készített laza szövedékben bábozódik Forrás: Wikipédia

Vándorló faj lévén nappal repül. A délről érkező példányok március-áprilisban jelennek meg, majd két nemzedéke május-júliusban, illetve augusztus-októberben repül tovább. A nálunk maradó példányok rendszerint nem tudnak áttelelni, azonban épületek belsejében és egyéb védett helyeken egy-egy egyed túlélheti a telet.

Ez is érdekelhet:

A természet légkondicionálója: ezt (is) tudják a fák

Tengernyi csoda a Bükkben

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: