Szeptember elsején zajlott a tartományi parlamenti választás a két egykori keletnémet tartományban, és Türingiában a legerősebb politikai tényezővé vált a szélsőjobboldali AfD – megelőzve a kereszténydemokrata uniót, a CDU-t –, Szászországban pedig a második helyre futott be, alig lemaradva a CDU-tól.
A Forschungsgruppe Wahlen nevű közvélemény-kutató cég felmérése szerint a gazdálkodók mindkét tartományban átlagon felül szavaztak az AfD-re, olvastuk az agrarheute.com portál cikkében. A közvetlenül a választás napjára időzített felmérés (exit poll) alapján a Forschungsgruppe Wahlen azt közölte, hogy
a CDU 22 százalékot ért el a körükben, és a frissen alakult, szélsőbaloldali-populistának nevezhető Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) pártra is 13 százalékuk voksolt, miközben a zöldek és a szociáldemokraták támogatottsága elenyésző volt a körükben.
A CDU-t 23 százalékuk támogatta, a jelenlegi tartományi miniszterelnök pártja, a baloldali Die Linke támogatottsága pedig 7 százalékos volt a gazdálkodók körében, szemben a türingiai átlag 13,1 százalékkal. Ennél még a BSW is kétszer olyan jól szerepelt a gazdák körében, 14 százalékkal.
Mindkét tartományban rekord magas volt a választási részvétel: Szászországban a választásra jogosultak 74,9 százaléka, Türingiában pedig 73,6 százaléka ment el szavazni.
A Forschungsgruppe Wahlen felmérése szerint a megkérdezett gazdálkodók körében különösen a bevándorlás és menedékjog, valamint az oktatás és a politikában való csalódottság voltak azok a hívószavak, amelyekkel meg tudta szólítani őket az AfD. Az is érdekes, hogy a Forschungsgruppe Wahlen szerint egyre kevésbé tekinthetők pusztán „protestszavazatnak”, a klasszikus politikai elit elleni tiltakozásnak az AfD-re adott voksok, és egyre komolyabban veszik a párt követeléseit a gazdálkodók. Szászországban a megkérdezettek 27 százaléka mondta, hogy figyelmeztetésnek szánja a szavazatát (2019-ben ez még 51 százalék volt), ezzel szemben 71 százalékuk (2019-ben még csak 49 százalékuk) kifejezetten a politikai programja miatt szavazott az AfD-re.
Az agrarheute.com másik cikkében megszólaló gazdaszövetségi képviselők pedig hangsúlyozzák: nincs szó arról, hogy szélsőjobboldalivá vált volna a gazdatársadalom, de annyira csalódottak már minden politikai erőben – főleg azután, hogy az év eleji óriási tüntetéseknek sem lett akkora hatásuk, mint várták –, hogy tiltakozásképpen szavaztak most így a tartományi parlamenti választáson.