A szabadban épített lépet és rajta a méhcsaládot körülbelül 2,5 kilométerre az ország nemzetközi kikötőjétől találták meg. Bár a méhcsalád viszonylag kicsi volt, körülbelül 2000 egyeddel, a fészek számos dolgozó- és heresejtet tartalmazott. További fészkek a környéken nem voltak.
Az ázsiai származású törpe méh (7-10 mm) jellemzője, hogy lépjének mézes sejtjei viszonylag nagyok és mélyek. A törpe méh jellemzően kis fákra, bokrokra építi egyedülálló lépjét, melyet a 13 centiméteres átmérőtől akár a 35-75 centiméteresig is kibővíthetnek. A sejtek 2,7-3,1 milliméter átmérőjűek, a munkássejtek a mézes sejtek alatt helyezkednek el.
Thaiföldön igen kedvelt a törpe méh méze és jó beporzónak számít. További érdekessége, hogy
A törpe méh, mint potyautas
Az A. florea nem először került más kontinensre: Ausztráliába, Tajvanra, a Közel-Keletre és Kelet-Afrikába valószínűleg potyautasként, konténerszállító hajókon juthatott el.
2022 szeptemberében egy hajón az olasz Genova kikötőjében is találtak egy rajt. A méheket elpusztították. Bár a faj igen alkalmazkodó, a hideg téli időszakokat nehezen vészeli át. Az egyre melegebb telek miatt viszont a Földközi-tenger térségében megtelepedhet.
Veszélyek: Paraziták és vírusok
A törpe méh veszélye leginkább abban rejlik, hogy olyan parazitákat és vírusokat hozhat magával, mint például a Tropilaelaps és az Euvarroa atkafajok, vagy a thaiföldi költésrothadás vírus, mely az tömlős költésrothadás egyik változata.
Málta különösen gazdag őshonos fajokban, melyekre az invazív fajok veszélyt jelenthetnek. A mediterrán térségbe több invazív vadméhfaj is megérkezett már, ilyen például az ázsiai levélvágó méh (Megachile sculpturalis), valamint a nagyobb dongóméhek: a Xylocopa pubescens és az X. aestunas.
Összegzés
A törpe méh megjelenése aggodalomra adhat okot a helyi méhészek és természetvédők körében. Bár a hideg telek akadályozhatják a faj tartós megtelepedését, a velük érkező paraziták és vírusok komoly károkat okozhatnak a méhfajoknak.
Ajánljuk még: