Az ENSZ szerint a világ népessége 2050-re várhatóan 9,7 milliárd főre emelkedik. Ez a növekedés az éghajlatváltozással és az urbanizációval együtt hatalmas nyomást gyakorol az élelmiszertermelésre. Szükséges tehát ezen rendszerek felülvizsgálata, és egy hatékonyabb, jobb rendszer felállítása, mely képes megbirkózni a kihívásokkal – írja a ScienceDaily.
„A meglévő (növényházi) környezetszabályozó rendszerek nem elég intelligensek” – mondta Fengqi You, a Cornell Egyetem energetikai rendszerek mérnöki professzora.
A tudósok olyan mesterséges intelligencia-technológiák alkalmazásával, mint a mély megerősítéses tanulás és a számítógépes optimalizálás, nyolc különböző helyszínen – Los Angeles, Chicago, Miami, Seattle, Milwaukee, Phoenix, Fargo, Észak-Dakota és Ithaca, New York -, valamint az izlandi Reykjavíkban és az Egyesült Arab Emírségekben található Dubaiban termesztett salátát elemeztek.
6,42 kilowattórára csökkent az egy kilogramm növényházban termesztett friss saláta előállításához szükséges energia mennyisége. Ahol nem használtak MI technológiát, ott ez a szám 9,5 kilowattóra volt egy kilogramm saláta esetében.
A mesterséges intelligencia gyorsan alkalmazkodik a helyi sajátosságokhoz
A kutatók megállapították, hogy a melegebb területeken, például Dubaiban vagy az USA déli részén az MI 7,26 kilowattórára csökkentette az energiafelhasználást egy kilogrammnyi saláta előállítása esetén, szemben a 10,5 kilowattórával.
A világos időszakokban kevesebb szellőztetés (16 óra szimulált napfény) és a sötét időszakokban több szellőztetés (nyolc óra, amely az éjszakát szimulálja) energiahatékony megoldást jelentett a fotoszintézishez szükséges optimális beltéri szén-dioxid-szint, a légzéshez és a növények növekedéséhez szükséges oxigén-szint, valamint kiegyensúlyozott egyéb szellőztetési követelmények biztosítására.
„Ez nagyon hasonló koncepció az intelligens otthonokhoz” – mondta You. „Úgy szeretnénk otthon kényelembe helyezni magunkat, hogy miközben csökkentjük az energiafelhasználást; a növények is ezt akarják.
Ha a mesterséges intelligenciára bízzuk a megvilágítást, és más energiát igénylő rendszerek vezérlését, azzal sokat spórolhatunk – foglalta össze You.