Folyamatosan megújul az infrastruktúrájuk, a doktoranduszok, a kutatók, a tanárok egyre többet tesznek hozzá az egyetemes magyar történelemhez, nemzetközi kapcsolataik pedig robbanásszerűen fejlődnek – hangzott el a MATE szenátusának tanévnyitó ünnepi ülésén.
Ez utóbbit, az egyetem nemzetközi kapcsolatait méltatta az eseményen részt vevő Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, amikor úgy fogalmazott: a nemzeti érdekérvényesítésre törekvő pragmatikus és praktikus célokat kitűző magyar külpolitikai stratégia végrehajtásában a MATE-ra mint fontos erőforrásra és stabil pillérre tekintenek.
Felhívta a figyelmet rá, hogy mivel hazánk erőforrásai korlátozottak, meg kell határozni azokat az ágazatokat, ahol a beruházások eredményeként tudás, olyan technológiai megoldások jönnek létre, amelyek az egész világon versenyképesek. – Minden elfogultság nélkül mondhatjuk, hogy a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az élelmiszerbiztonság mind-mind ilyen területek – jelentette ki Szijjártó Péter, és hogy ezért jár köszönet a MATE valamennyi oktatójának, hallgatójának, vezetőjének, mert ők azok, akik hazánk külgazdasági stratégiájának e fontos területein biztosítják a folyamatos megújulást és azt, hogy technológiáinkkal, termékeinkkel a világ élvonalába tartozunk.
nem zajlanának többszáz millió dollár értékben magyar vállalati beruházások Laosztól a Zöld-foki Köztársaságon át egészen Vietnámig víztisztítás, vízellátás, akvakultúra, mezőgazdaság vagy az élelmiszer-feldolgozás területén. Nem kérte volna Üzbegisztán elnöke, hogy a MATE adjon rektort a taskenti állami agráregyetem élére, és azt sem kérték volna, hogy a burgonya-programjukat Gödöllőről koordinálják. De Mexikó is a MATE Halászati Kutatóintézetét kérte föl az ottani akvakultúra fejlesztésére, és ugyanígy keresi az együttműködés lehetőségét a MATE-val a pretoriai, a havannai, a Kuala Lumpur-i egyetem.
– sorolta a miniszter, hozzátéve, mindez azt mutatja, a MATE vezetői, oktatói és hallgatói komoly erőforrást jelentenek a magyar külpolitikai és külgazdasági stratégia végrehajtása során. Végül arról biztosította az egyetem vezetését, hogy Magyarország külpolitikai stratégiájának végrehajtásában a Külgazdasági és Külügyminisztérium továbbra is stratégiai szövetségesként tekint a MATE-ra.
„A jövő olyan lesz, amilyen a ma iskolája”
Ezzel a Szent-Györgyi Alberttől származó idézettel köszöntötte a tanulmányaikat megkezdőket Gyuricza Csaba, a MATE rektora. Sietett leszögezni, hogy ez rajtuk nem fog múlni, „a jövőnk rendben lesz, legalábbis az a jövő, amihez a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a maga eszközeivel hozzá tud járulni”. Mint emlékeztetett rá, 2021. február 1-je óta Európa egyik legnagyobb agrárfókuszú multidiszciplináris képzési és kutatási egyetemeként működnek. Céljuk azóta is változatlan: világszínvonalú oktatással biztos megélhetéshez és inspiráló karrierhez segíteni a MATE-n diplomát szerző fiatalokat. Teljesítményüket visszaigazolja a campusaikon tanuló mintegy 15 ezer hallgató sikere szerte a világban.