A brazil kormány az Európai Bizottsághoz intézett, a Reuters által látott levelében azt írta, hogy a világ erdeinek pusztulásához kapcsolódó termékek importját tiltó törvény Brazília EU-ba irányuló exportjának közel egyharmadát érintheti.
Az úgynevezett EUDR-törvény (az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1115 rendelete (2023. május 31.) az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről, valamint a 995/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről) tavalyi ratifikálása után 18 hónapot hagy a vállalatoknak az alkalmazkodásra.
„Brazília az EU egyik fő beszállítója a jogszabály hatálya alá tartozó termékek többségének. Ezek a EU-ba irányuló exportunk több mint 30%-át teszik ki” – áll a mezőgazdasági és külügyminiszter által aláírt levélben.
„A kereskedelmi kapcsolatainkra gyakorolt hatások elkerülése érdekében arra kérjük az EU-t, hogy 2024 végén ne hajtsa végre az EU erdőirtásmentes rendeletét, és sürgősen vizsgálja felül a kérdéssel kapcsolatos megközelítését” – írták a miniszterek.
A brazil fejlesztési, ipari és külkereskedelmi minisztérium adatai szerint 2023-ban a rendelet hatálya alá tartozó termékek exportja elérte a 46,3 milliárd dollárt.
„Az EUDR-t egyoldalú és büntető eszköznek tartjuk, amely figyelmen kívül hagyja az erdőirtás elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti jogszabályokat” – panaszolták a levélben, hozzátéve, hogy az európai jogszabály diszkriminatív az erdészeti erőforrásokkal rendelkező országokkal szemben, és növeli a termelők és exportőrök költségeit.
Az EUDR irritáló tényező volt az EU Brazíliával és a dél-amerikai Mercosur kereskedelmi tömbhöz tartozó partnereivel folytatott kereskedelmi tárgyalásokon is.
Az Európai Unió és Dél-Amerika tárgyalói, akik a múlt héten Brazíliában találkoztak, elmondták, hogy „jelentős előrelépést” értek el a vitás kérdésekben, amelyek eddig hátráltatták a régóta esedékes EU-Mercosur megállapodást.
A deforesztációs rendelet (EUDR) célja, hogy a rendelet hatálya alá tartozó termékeket – szarvasmarha, kávé, kakaó, olajpálma, gumi, szója és fa – és az azokból készült, tételesen meghatározott árukat az Európai Unió piacán csak abban az esetben lehessen forgalomba hozni, oda importálni vagy az EU területéről exportálni, ha azok a rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelnek.
Ez is érdekelheti: