0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Sötétben tapogatóznak: valószínű, hogy a vírus nem állt meg az országhatárnál

Dr. Thomas Peacock, a brit székhelyű Pirbright Institute állategészségügyi intézet munkatársa szerint radar alatt terjed a madárinfluenza H5N1 variánsa az Egyesült Államokban, mivel a hatóságok nem tudnak megfelelő mennyiségű adatot szolgáltatni.

Mint korábban már mi is többször megírtuk, az Egyesült Államokban idén kezdett el terjedni a H5N1 vadmadarak, baromfik és szarvasmarhák után embereken is. Eddig csak állatról emberre történő terjedést azonosítottak, de néhány héttel ezelőtt egy olyan beteg szervezetében azonosították a kórt, aki elmondása szerint korábban nem érintkezett közvetlenül állatokkal.

illusztráció
Szakértők már többször felhívták arra figyelmet, a vírus képessé válhat arra, hogy emberről emberre terjedjen, ami történhet úgy is, hogy az influenzaszezonban „eltanulja” a képességet a humán influenza vírusoktól.

Szerencsére eddig az összes emberi eset gyógyulással végződött, a betegek enyhe tünetekkel vészelték át a betegséget. Azt ugyanakkor nem lehet kizárni, hogy a tesztelt betegeken túl sokkal többen is elkapták a madárinfluenzát. És pont ez az, amire a szakember a Peacock a Nature tudományos folyóiratban munkatársaival együtt felhívja a figyelmet, utalva arra, hogy sötétben tapogatóznak a megbetegedések valódi kiterjedtsége kapcsán.

Nem csak azt nem tudni, hány eset maradt felderítetlen az USA-ban. külföldi esetekről egyáltalán nem érkeznek jelentések, pedig valószínű, hogy az embert is fertőzni képes variáns nem állt meg az országhatárokon.

A szakember szerint problémás, hogy az USA-ban csak baromfik fertőzése esetén kötelező jelenteni a hatóságok felé, emlősállatok megbetegedésének jelzése csak opcionális. Az agrártárca csak akkor teszi kötelezővé a szarvasmarhák tesztelését H5N1-re, ha azok átlépik egy szövetségi állam határát.

Az intézet szerint az USA-ban és Európában is a vírust megfékezni hivatott intézkedések bevezetésére lenne szükség, elsősorban vakcinázásra.

Ez azonban nem elégséges, mert a baromfik számára elérhető oltás csak a súlyos lefolyástól, nem pedig a fertőződéstől védi meg az állatokat, így azok oltva is hordozzák és terjesztik a vírust. Emberi terjedés esetén pedig humán mRNA oltások tömeges elérhetővé tételére lehet szükség.  

Peacockék szerint úgy tűnik, a mostani H5N1 variáns kevésbé veszélyes az emberre, mint az előzőek, amik Ázsiában a fertőzöttek akár felét is megölték. Ez szerintük azért is lehet, mert az amerikai esetek kapcsán úgy fest, a fertőzöttek a szemükön keresztül kapták el a kórt, és nem belélegzés útján.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/news.sky.com

Magazin ajánló: