A kutatócsoport az Egyesült Királyság kormányától és egy kereskedelmi partnerekből álló konzorciumtól nyertek 2,8 millió fontos (1,32 milliárd forintos) támogatást, hogy megteremtsék a kutatási alapokat a nárciszból származó, hemantamin nevű kivonat szarvasmarhákban történő felhasználásához.
A való életben az eredményeknek valamivel mérhetőbbnek kell lenniük, de a kivonatban rejlő lehetőségek megértéséhez takarmányozási kísérletekre és állattartó telepeken végzett vizsgálatokra lesz szükség. Jamie Newbold, a főiskola rektorhelyettese szerint az intézmény 2025-ig végez majd vizsgálatokat. A projekt ötlete a növényi kivonatok állati takarmányokban való felhasználását már korábban is vizsgáló SRUC-hez kereskedelmi támogatói révén jutott el – olyan cégek révén, amelyek nárciszt termelnek és dolgoznak fel, elsősorban azért, hogy a növényből egyéb, emberi gyógyszerkészítményekben felhasználható vegyi anyagokat nyerjenek ki.
Newbold elmondása szerint a vállalatok felkérték az SRUC-t, hogy vizsgáljon meg néhány, a termelési folyamatból visszamaradt melléktermék-kivonatot, és ez az értékelés vezetett a kutatókhoz, akik potenciálisan hatékony metángátlóként azonosították a hemantamint.
Megjegyezte, hogy az asparagopsis vörös alga nem terem az Egyesült Királyságban, a 3-NOP pedig egy szintetikus vegyi anyag. A nárciszokat már most is nagy mennyiségben termesztik az Egyesült Királyságban, és mivel a hemantamin a nárciszok termesztésének és gyógyszeripari feldolgozásának mellékterméke, úgy véli, hogy a hemantamin takarmány-adalékanyag költségei a többi lehetőség költségeivel azonos szinten vagy azok alatt lennének. Ráadásul úgy néz ki, hogy a hemantamin gátolja a fehérje lebomlását is, ami azt jelenti, hogy csökkentheti a szarvasmarhák takarmányában a kiegészítő fehérje szükségességét, mondta Newbold.
Ahhoz azonban, hogy ezek közül bármelyik elképzelés bebizonyosodjon, többéves további kutatásokra lesz szükség. Newbold elmondása szerint
Mindeközben arra figyelmeztetett, hogy tenyésztők ne próbálkozzanak azzal, hogy nyers nárciszokkal etetik a szarvasmarháikat, a virágok ugyanis mérgezőek az állatok számára!
Ez is érdekelheti:
Mennyit ér a támogatás? És mire használjuk? – Bábolnai Gazdanapok Fórum
Itt épül Európa legnagyobb agrár-napelem (agro-PV) rendszere