0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

ARCCHAD – mintafarmok Szerbiában és Magyarországon

A Kislépték Egyesület kétéves ARCCHAD projektjének keretében négy mintagazdaság lett kiválasztva, melyeket segíteni fognak a rövid élelmiszer-értékesítési lánccal (REL) kapcsolatos megoldásokkal és a klímaváltozás elleni fellépésben.

Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program a 2021-27-es Európai Uniós pénzügyi keretben valósul meg, az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) keretében. A programhoz kapcsolódó mintafarmok látogatásáról személyes hangvételű beszámoló készült.

Fotó: Kislépték Egyesület
A zentai Kertészek Egyesülete szervezésében 2024. szeptember 25-26-án lehetőség volt ellátogatni két szerb mintafarm szakmai workshopjára.

Az első napon a résztvevők Kenyeres Emil biogazda kecskefarmján találkoztak, Kispiac településen. Emil, aki 2003-ban mindössze két kecskével indult, ma már több mint 100 alpesi fajta kecskét tart, és saját sajtkészítő kisüzemében dolgozza fel sajtnak a tejet. Termékeit bioboltokban és vendéglátóhelyeken, és közvetlenül értékesíti. A gazda tervei között szerepel egy helyi biotermelők számára nyitott mintabolt /értékesítő polc létrehozása, valamint esővíz gyűjtő és tároló rendszerek kiépítése a hirtelen, nagy mennyiségben lehulló csapadék megtartására. Elképzelései között szerepel a kiszállítás (előrendelést követően), amit Belgrádig tervez megvalósítani a hely gazdatársak termékeivel. Emil, bár visszahúzódó természetű, mégis aktívan dolgozik a farm fejlesztésén, beleértve élményútvonal és agroturisztikai szolgáltatások bevezetését is.

Fotó: Kislépték Egyesület

A MATE Zentai Konzultációs Központjának oktatói az igényekre szabott magas színvonalú előadásokat tartottak. A klímaváltozás hatásainak tükrében részletesen bemutatták a vajdasági mezőgazdaság jövőjét, a kiskérődző állattartás kihívásait és lehetőségeit, valamint a legfrissebb klímatrendeket.

Az előadások nemcsak átfogó képet nyújtottak a globális változásokról, de rávilágítottak arra is, hogy ezek milyen közvetlen hatással vannak a kistermelők mindennapjaira.
Fotó: Kislépték Egyesület

A nap végén a résztvevők megkóstolhatták a helyi termelők különleges finomságait: tönkölybúzakenyér, pörkölt tökmag, tökmagos sütemények, aszalt paradicsom, bioalma és paradicsomszósz mellett Emil is megvendégelte őket a saját készítésű kecskesajtjaival. Az 5 éves penészes sajt igazi ritkaság, amelynél a gazda egyértelművé tette: „ennek nincs ára, mert megfizethetetlen”.

A második nap igazi íz- és élménykalandot tartogatott: a sós ízeket hátrahagyva elmerültek a méz édes univerzumában. A méhészek színe-java gyűlt össze a Velebiti Tájházban, ahol neves szakemberek osztották meg tudásukat, tapasztalataikat.

Fotó: Kislépték Egyesület

A helyszín sem volt hétköznapi – Bernát László apiterápiás kaptárai egy gyógynövényekkel teli, illatos kertjében kaptak helyet, ahol a méhek zümmögése és a mézzel átitatott levegő szinte kézzel foghatóan árasztotta a gyógyító erőt.

A résztvevő méhészek nemcsak az előadások tartalmas, néha tudományos mélységű szakmaiságában merültek el, hanem élvezték a közösség erejét is. Az összetartás és az egymás iránti támogatás itt valóban kézzel fogható volt.

A szakmai előadók között a Nemzeti Biodiverzitás-, és Génmegőrző Központ szakértője a méhek szaporodását a herék szaporodásbiológiáján keresztül mutatta be.

Ezt követően a MATE Zentai Konzultációs Központjának szakértője a digitális (képalkotó és szenzoros) és más innovációs lehetőségeket mutatott be a méhészeknek. Harmadik előadásként gyakorlati tapasztalatokból eredő, a méhészetekre gyakorolt környezeti hatások lettek bemutatva szakelőadó által.

Forrás: Kislépték Egyesület

Magazin ajánló: