Ezek a gondolatok fogalmazódtak meg Franciaország déli régiójában is, ahol megoldásként kidolgozták a Farmról – Farmra programot.
Franciaországban már 30 éve rendezik meg a De ferme en ferme® programot, amely az ország déli részéről indult és mára országos méretűvé nőtte ki magát. A francia agrárkamara és egy nonprofit szaktanácsadó szervezet, a CIVAM (Centers of Initiatives to Promote Agriculture and the Rural Environment) közös szervezésében létrejött kezdeményezés megvalósításához a francia mezőgazdaság státuszának látható csökkenése, valamint a termelők negatív megítélése adta az ötletet.
A rendezvény keretében a fogyasztókat elviszik a gazdaságokba (nem nagyüzemekbe), hogy megismerhessék az ott folyó mindennapi munkát, a termelőket, a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokat és a helyi termék-előállítást. A program beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és kiváló példa arra, hogyan lehet bemutatni a valódi mezőgazdaságot azoknak, akik életvitelük miatt eltávolodtak a termeléstől.
2014-ben a Zala Termálvölgye Egyesület (LEADER) már megismerkedett a programmal Dr. Kujáni Katalin, a Kislépték Egyesület elnökének szervezésében. Ebből a programból inspirálódva megszervezték akkor a Zala-völgyi Nyitott Porták hálózatát. Az elmúlt évek eredményei bebizonyították, hogy a program hazai igényekre való átalakításával nálunk is sikeresen megvalósítható.
Magyarországon most folyik a Nemzeti Agroturisztikai Stratégia megalkotása (az Aktív Ökológiai Fejlesztési Központ kezdeményezésében), melynek keretében a szakértők szeretnék országosan is elterjeszteni ezt a jó gyakorlatot. Az adaptáláshoz idén tavasz végén újra ellátogattak Franciaországba, ahol három gazdaságot is sikerült megismerniük a rendezvény hétvégéjén.
A szervezés
A programhoz csatlakozó francia gazdálkodók vállalják, hogy az érdeklődőknek, a fogyasztóknak vezetett túrán bemutatják a gazdaságukat, a napi rutinjukat és mesélnek a mezőgazdaságról.
Cél, hogy a francia lakosok, családok kimenjenek a gazdaságokba, ismerjék meg a kistermelőket, lássák, hogyan készülnek természetes és fenntartható módon a sajtok, szörpök, lekvárok, szalámik, a helyi termékek, amiket természetesen a program végén el is fogyaszthatnak.
A szervezettséget mutatja az is, hogy a gazdaságokban kötelező látogatói mosdót és illemhelyet kialakítani. Ha erre nincs lehetőség, akkor a szervezők biztosítanak mobil megoldásokat. Ezen felül a gazdasághoz vezető úton iránytáblákat is kihelyeznek, hiszen sok esetben nem a főútvonalak mellett találhatók a farmok.
A szervezésben, a reklámban, és ha szükséges, még a gazdaság élményszerű bemutatásában is nyújtanak támogatást.
Zöldség-, gyümölcstermesztés
A magyar csoport idei látogatásának egyik állomása egy zöldség-, bogyósgyümölcs- és gesztenyekertészet volt, Arlebosc település határában, 800 méter tengerszint feletti magasságban. A La Ferme des Genets egy családi gazdaság, melyet a Pereton család 1633-ban alapított a hegyen. A kertészeti munkák mellett falusi szálláshely-szolgáltatással is foglalkoznak a nyári időszakban, egy fából készült cirkuszi kocsi átalakításával.
A gazdaságban látni lehetett, hogy a hegyen fóliasátorban termesztett zöldségek öntözését a völgyben lévő patakból felszivattyúzott vízzel biztosítják.
A program részeként bemutatták a palántanevelőt és azt a növénytársítási elvet, amely alapján a zöldségtermesztésük zajlik. A bogyós gyümölcsök termesztése a hegyoldalon történik, a termés felét a helyi közösségi bogyósgyümölcs-feldolgozónak értékesítik, másik felét pedig bérfeldolgozást követően csomagolják és a helyi piacokon értékesítik.
A vezetett túra végén 16-16 különböző gyümölcs- és zöldségpárosítású lekvár- és csatnikülönlegesség kóstolására is lehetőséget biztosítottak. A gazdasághoz tartozó állattartó istállóban vadméhek által épített kast mutatnak be régi méhészeti eszközökkel együtt. Ennek apropóján a gazda beszélt a méhek szerepéről és az elmúlt években megjelenő ázsiai lódarázs okozta kihívásról, kártételről.