A varroa atka jelenti a legnagyobb kihívást a méhészek számára: ezek az apró élősködők ugyanis annyira legyengíthetik a méheket, hogy a méhcsalád egy idő után összeomlik.
A hagyományos kezelési módszerek, mint például a szintetikus idegmérgekkel való kezelés, nem mindig hatékonyak, vagy hosszú távon károsítják a méheket és szennyezhetik a mézet.
Az atkát vagy egy másik méhről a közösen látogatott virágról hozzák haza, vagy az úgynevezett „rablás” során szedik össze idegen, legyengült méhcsaládok kaptárjaiból.
Az új eszköz a kaptár bejáratánál lézer segítségével a méheken beérkező atkákat pusztítja el, képes felismerni és célba venni az atkát, a méheket pedig megkíméli.
A technológia tesztelési fázisban van, az eredmények ígéretesek. Egyelőre még több vizsgálatra van szükséges ahhoz, hogy a lézeres technológiát széles körben is alkalmazzák.
A fejlesztést az állam 1 millió új-zélandi dollárral támogatja. A kísérletekben résztvevő Aucklandi Egyetem kutatói az eddigi eredmények alapján igen bizakodóak.
Persze az, hogy a fejlesztés valóban megfelel-e a méhészeknek és azok saját technológiájukba integrálni tudják-e és szívesen is használják majd, többnyire az eszköz árától és kezelhetőségétől függ majd.
Az eddigi méhészeti fejlesztéseket ismerve egész biztosan több fejlesztésre is szükség lesz, a kérdés pedig az, hogy ezeket egy befektető vállalja-e, vagy az Egyetem kap-e majd további támogatást.
Ajánljuk még: