Dr. Tornyi Katalin állatorvos, a rendezvény megálmodója és létrehozója elmondta, a lovazás minden szegmensére rálátást engedett az 1. Lóbarát Fesztivál. Szerinte az egyik legfontosabb siker, hogy a résztvevő lovasok, lótartók, lovas szakemberek a saját helyzetükön túl látva, egymást jobban megismerve kezdhettek el rendszerben gondolkodni.
A gyerek- és állatbarát rendezvényen a lovas terület szinte összes szegmensét lefedték. A takarmány-előállítástól a patkolásig, a lovasedző kihívásaitól az állatorvos gondolatáig, de az élsport, a gyerekek és szülők helyzete, a lovazás mentális oldala is szóba került.
A meghívott szakértők kerekasztal-beszélgetések, bemutatók és workshopok formájában is átadták a tudásukat.
A fesztiválon sok más mellett ezekről is szó esett:
- A lovazás ugyan drága sport, de tudatossággal, hiteles ismeretek szerzésével, megelőzéssel kiszámíthatóbbá válnak a költségek.
- Ha a lovak alapvető igényeit nem elégítjük ki (megfelelő tartásmód, takarmányozás, szabad mozgás, lovak közötti szociális kapcsolat), ez semmivel nem helyettesíthető, szinte biztosan megbetegszenek.
- Nem érdemes aktuális trendek alapján lovat választani. Azzal jár jól a lovas, ha a saját szintjének és céljainak megfelelő lovat veszi meg.
- A szülők sokszor a saját meg nem valósult álmaikat terhelik a gyerekre a lovaglással, ami senkinek nem jó.
- Kiderült, hogy a motiváció megtartása, a folyamatos fejlődés és a különféle elvárásoknak való megfelelési kényszer mentálisan is komoly kihívás, amire érdemes figyelmet szánni.
- A sikeres lovas mércéje nem az, hogy hány szalagot, érmet, kupát vitt haza, hanem hogy mennyit fejlődött ő maga és a lova közösen.
Dr. Tornyi Katalin kiemelte:
“A leghitelesebb állatorvosok, ló- és humán fizioterapeuták, lovasoktatók, versenyzők, lótenyésztők képviseltették magukat a 25 tagú szakértői gárdában, ki-ki a saját szakterületének kiváló szakembere. Mind azon volt, hogy a lovazás, a lovakkal való élet felelősségének súlyát érzékeltesse, a hiteles forrásból való tudásszerzés fontosságát hangsúlyozza.
Külön öröm volt látni, hogy a több évtizede lovakkal foglalkozó szakemberek is kíváncsiak voltak egymás szakterületeire, tanultak egymástól, kötöttek új szakmai kapcsolatokat. Sőt, számukra eddig nem ismert lehetőségeket is felfedeztek, kipróbáltak!
Mivel valóban a lovas szakma krémje osztotta meg tapasztalatait, arra is ki tudtunk térni, mik a hibák a lovazás komplex rendszerében – kitekintéssel a nemzetközi jó példákra, jó gyakorlatokra és tanulva mások hibáiból.
A fesztivál főtámogatója az Immunovetet gyártó cég volt. Nem véletlenül: a magyar fejlesztésű termék szellemiségében, értékeiben közel áll a Lóbarát Fesztivál elveihez, valamint értékrendjéhez. A fermentált búzacsírából készült magyar termék támogatja a lovak és kisállatok immunrendszerét, segíti a jó immunbiológiai állapot fenntartását, illetve a idegrendszer kiegyensúlyozott működését. Mindezek mellett igazoltan gyulladáscsökkentő, immunmoduláns és antioxidáns hatással bír, illetve támogatja a bélcsatorna védelmi funkcióját is.
Dr. Tornyi Katalin állatorvos is több alkalommal tesztelte hatását mind kisállatoknál, mind lovak esetében fiatal és idős egyedeknél, ahol az immunrendszer támogatása elengedhetetlen volt a minőségi élet fenntartásához, valamint krónikus betegségben szenvedő vagy tartós stresszhatásnak kitett állatok esetében az eredményes komplex terápia részeként. Saját tapasztalatai teljes mértékben meggyőzőek voltak, így azóta is meleg szívvel ajánlja betegeinek.
A fotókat Csurka Lilla – Lilla Fotográfia és Dóbiás Viktória – Kertypony készítette.