0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 26.

Öntözés: a megfizethető biztonság

A nyírbátori Bátor Trade Kft. és a vele kapcsolatos vállalkozások összesen 3000 hektáron gazdálkodnak. Ebből 1800 hektárt tesz ki a szántó, s abból 1000 hektáron valósították, illetve valósítják meg az öntözést.

Jelenleg már 500 hektáron működik ez a termesztéstechnológia, 300 hektáron építés alatt van az öntözőberendezés (ez már megvalósult pályázat), és még szeretnék, ha 200 hektáron fejleszthetnék az öntözésüket. Ők

az úgynevezett „káros” vizeket gyűjtik össze, ami részben a téli csapadékból, a belvízből gyűlik össze a mikrotározókba

(a Nyírségben ezt tengerszemnek hívják), azon kívül a cégnél képződő ipari vizek használható részét is erre a célra fordítják. Ez az egész öntözés így a gazdaság számára kényszer- vagy szükségberuházás, de nyírbátori viszonylatban nélkülözhetetlen korszerűsítés és fejlesztés.

Nyírbátor és környéke, ahol ők gazdálkodnak, a talajait tekintve korántsem tartozik a legjobb adottságúak közé. A homok különböző változatain termelnek, a talaj arrafelé vegyes és heterogén. Kevés az olyan nagy tábla, amelyik talajtanilag egységes volna.

Minden évben két termés ugyanonnan
Minden évben két termés ugyanonnan

A helybeliek megtanulták az ottani földeket művelni. Egészen kiváló hozamokat tudnak felmutatni, igaz, a náluk tapasztalható önköltség minden esetben jóval meghaladja az átlagost. Igyekeznek is minél jobban alkalmazkodni az időjárási és éghajlati változásokhoz, ám ez alól kivétel, amit az utóbbi néhány évben szélsőségként kénytelenek voltak megélni. Az aszály példátlanul hatott, ám ők elég konokok ahhoz, hogy ez ellen is tegyenek valamit. Az alkalmazkodás egyik leghatásosabb módja az öntözésfejlesztés, a lehető és elérhető legkorszerűbb színvonalon.

Ezres tejelőtehenészet

Gazdálkodásukra jellemző, hogy a növénytermesztés a takarmány, valamint a biogáz alapanyagigényét elégíti ki. Ennek a két célnak a biztonsági előfeltételeit akarják megteremteni kiemelten a szálas és tömegtakarmány-előállításban.

Az állattenyésztésük lelke a jelenleg működő ezres tejelőtehenészetük, amelyben a 305 napos laktáció során az egyedenkénti megtermelt tej mennyisége eléri a 12 ezer litert. Ezt az állományt szeretnék megkétszerezni, új helyszínre áttelepíteni, hogy mérsékelhessék az általuk okozott káros környezeti hatásokat.

A tejelőszarvasmarha-tartásukra jellemző és igen figyelemre méltó tény, hogy ebben az évben már több mint 500 vemhes és szűzüszőt fognak értékesíteni. Közismertek, közkedveltek a nyírbátori holstein-frízek, s ennek megfelelően jó az értékesítési áruk is. Ebben közrejátszik az állomány kiemelkedő szaporodásbiológiai mutatója. A termékenyítést 12 hónapos korban kezdik, a vemhes üszők esetében a spermaindex 2 alatti, szexált spermát használva. Az egésznek a jó takarmány adja a biztonságos hátterét, na meg a szabadtartásos felnevelés.

Petis Mihály: sokba kerül, de biztonságot nyújt
Petis Mihály: sokba kerül, de biztonságot nyújt

Mint említettük, a saját állományt is a saját szaporulatukból bővítik, s ezzel 2 év alatt meg tudják kétszerezni a jelenlegi tejelőtehenészetük állatlétszámát. Ez utóbbihoz szükséges a növénytermesztés biztonságának megteremtése, annak pedig alap- és előfeltétele az öntözés, már-már kerül amibe kerül alapon.

Elemi előfeltétel

A takarmánynövények mellett foglalkoznak egyéb növények termesztésével is. Az öntözött területeken főként szálas és tömegtakarmányokat termelnek, az öntözött földjeik 60 százalékán teljes értékű kettős ter­mesztést tudnak megvalósítani. Itt részben a gabonaszenázsról van szó, amelyikhez a növényt ősszel vetik el, majd a betakarítás után áprilisban vetve még egy teljes értékű silókukoricát állítanak elő.

A próbaöntözések során bizonyossá vált, hogy a hozamok így mintegy 30-50 százalékkal megbízhatóan növelhetők, néha még nagyobb arányban is.
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: