0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 18.

Drasztikus visszaesés: recesszió jellemzi a gépforgalmazást

A magyar gazdálkodók gépbeszerzési kedve éveken át, egészen az előző év első negyedévéig, szinte töretlenül ívelt felfelé. A mezőgazdasági gépek forgalmának tavalyi kedvezőtlen folyamata 2024 első felében tovább romlott.

hazai gyártású Szerzők:

Boldog Valéria

AKI

Antos Gábor

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 89,5 milliárd forint értékben vásároltak új erő- és munkagépeket, ami csaknem 50 százalékkal maradt el az előző évi eredménytől. A korábbiaktól eltérően a pótalkatrészekre is kevesebbet fordítottak, a gépjavításokhoz mintegy 6 százalékkal mérséklődött a beszerzés a bázisidőszak szintjéhez képest. Európa nagy agrárpiacain (Anglia, Lengyelország, Németország, Olaszország), Franciaország kivételével, hasonló a helyzet. A visszaesés főleg a traktoroknál és a kombájnoknál szembetűnő.

gép

Az előző esztendő második negyedévétől viszont recesszió a jellemző, a hektikus gabonapiaci helyzet, a megnövekedett gépárak és a megváltozott finanszírozási lehetőségek óvatosabbá tették, kivárásra kényszerítették a gazdákat. A gépvásárlások elmaradását a pályázatok kifutása befolyásolta, a gépberuházási kedv erősen megcsappant.

Tavaly, a második negyedévtől drasztikusan visszaestek a mezőgép­eladások, a mennyiség 30-40 százalékkal, az éves gépeladás összesen 25 százalékkal csökkent.

Idén a gép­piac tovább zsugorodott, júliusig már 49 százalékkal esett vissza a gépértékesítés az egy évvel korábbihoz képest. A zuhanás legnagyobb mértékben a traktorok és a gabonakombájnok forgalmát érintette.

A mezőgazdasági gépértékesítés 2024. I. fél évi alakulásáról az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) 188 hazai mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási adatközlése alapján készített statisztikai jelentése nyújt részletes tájékoztatást. A vizsgált időszakban a végfelhasználóknak történő import beszerzésű és hazai gyártású mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 68 százalékát lebonyolító tíz forgalmazó szervezet piaci részesedése 11, a közülük három legnagyobb gépkereskedőé (AGROTEC Magyarország, AXIÁL, KITE) pedig 9 százalékponttal csökkent az előző év hasonló időszakához képest.

A géppiacon belül az erőgépek a meghatározók, a mezőgazdasági termelők továbbra is a traktorok beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 56 százalékát tette ki. A munkagépek és egyéb eszközök, berendezések részesedése a forgalmazás 44 százaléka.

A teljes értékesítésen belül a két vezérgép közül a traktorok 33, a gabonakombájnok pedig 11 százalékos részarányt képviseltek.

Köztudottan a mezőgéppiac legfontosabb szegmense a traktor, amelyből továbbra is bőséges a hazai kínálat. Az ismert nyugati, kelet-közép-európai, illetve távol-keleti márkákból 2024. I. fél évben az egy évvel korábbi időszakhoz mérve 491-gyel kevesebb, azaz 864 új kerekes traktor frissítette a gépparkot 28,7 milliárd forint értékben. Közöttük a legnagyobb részarányt az 50 LE alatti, valamint az 50–100 LE-s kategória képviselte 33, illetve 21 százalékkal, így az év első hat hónapjában a teljes traktorértékesítés több mint felét a 100 LE alatti traktorok jelentették. Tavaly ilyenkor ugyanez az érték mindössze 35 százalék volt. Az 50 LE feletti teljesítményű traktorokból, különösképpen a 261–320 LE-s csoportban jelentősen visszaesett a kereslet, egyedül a 320 LE feletti teljesítménykategória „tartotta magát”.

A birtokkoncentrációra is utal, hogy ezekre a legnagyobb traktorokra még ebben a bizonytalan gazdasági helyzetben is nem elhanyagolható igény mutatkozott.

A Datahouse Kft. első forgalomba helyezési kimutatása alapján – a márkák versenyében – ebben a ciklusban éllovas a CLAAS, ezt követték a John Deere, a Solis, a New Holland és a Case IH erőgéptípusok.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: