Az egész szezon folyamán sok problémát okozó inváziós poloskafajok (zöld vándorpoloska, ázsiai márványospoloska) aktivitása most a telelési hely keresése felé fordult. Mostani tömegük is jelzi, hogy az év során mekkora gondot okoztak a poloskák a kertészeti növénykultúrákban, de károsításukkal a szántóföldön is gyakran lehetett találkozni. Jelenlétükkel most a lakóházak tulajdonosait bosszantják, mert a legkisebb résen is képesek behatolni a kiválasztott, telelésre alkalmas helyekre. Aktivitásukat egy ideig még a lakáson belül is megtartják, majd nyugalmi állapotban elrejtőzve várják a tavasz eljövetelét. Ezek a kifejlett poloskák tavaszi kirajzásuk után új nemzedék megteremtésével biztosítják a körforgást.

A szőlő betakarítása a vége felé közeleg. A még kint levő fürtöket a szürkepenészes rothadás veszélyezteti, mert a jelenlegi hűvös és nedves idő rendkívül kedvező a kórokozó számára. A vékony héjú és tömött fürtű fajták különösen érzékenyek a betegségre. A szüret felgyorsítása az egyetlen védekezési lehetőség.
A lisztharmatos fertőzést és az áttelelő szaporítóképletek (kazmotéciumok) képződését lelassította a jelenlegi időjárás, de melegebb napokon folytatódik ez a folyamat. A szüret utáni lemosópermetezés már megkezdhető az ültetvényekben.
Az elterített zöldhulladék alatt a talaj mikrobiális élete nagyságrendekkel megnő, a talajélet pozitív irányú változása segíti a növények egészséges fejlődését. Ugyanezt teszi a komposzt is, ezért használjuk bátran talajaink gyógyítására minden növénykultúra esetében.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a Magyar Növényorvos honlapon.
Szerző: Dr. Aponyi Lajos,
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara