0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 7.

Lemosó-permetezések ideje – növényvédelmi előrejelzés 43. hét

Színesedik és hull a lomb a kertekben, közben megmutatkoznak a különböző betegségek és kártevők tünetei, jelezve, hogy milyen károsítások fordultak elő az év során. A tünetek ismeretében felkészülhetünk az őszi és a tél végi lemosópermetezésre.

Az október eleji csapadékos és változékony időjárás után az elmúlt napokban csendes, nyugodt időszak vette kezdetét. Csapadék csupán elvétve hullott, napközben 15-20 °C-ot lehetett mérni, éjszakánként rendszeresen 10 °C alá hűlt a levegő. A nagy hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés.

A lombos fák színeződése és levélhullása jelzi, hogy közeledik már a növények nyugalmi időszaka.

A téli felkészülés során az asszimilációt végző klorofill helyét más színanyagok veszik át, a tápanyagok a fás részekbe vándorolnak, a sejtnedvek koncentrálódnak, ezáltal növekszik a fagytűrő képesség.

Haszonkertekben és gyümölcsös ültetvényekben az őszi lombszínváltozással párhuzamosan megmutatkoznak a különböző betegségek és kártevők tünetei, jelezve, hogy milyen károsítások fordultak elő az év során, sok esetben pedig elősegítik, intenzívebbé teszik a lombhullást. Ez az időszak alkalmas arra, hogy a tünetek ismeretében felkészüljünk az őszi és a tél végi lemosópermetezésre, a leghatékonyabb készítményeket juttassuk ki.

őszi munkák
A télen is zöld babérmeggyfajokon háborítatlanul áttelelt a sztigminás levéllikasztó betegség kórokozója (Fotó: Aponyi Lajos)

A csonthéjasok lombhullása a legintenzívebb, elsősorban a cseresznye- és a meggy-, illetve a mandula-, a kajszi- és a szilvafák alatt erőteljesen vastagszik a levélszőnyeg. Ebbe belejátszik a nyár közepe óta folyamatosan, kisebb-nagyobb intenzitással fertőző sztigminás levéllikasztó betegség. A kórokozó más években csak a termés betakarítása után okoz komolyabb fertőzést, de ebben az évben – elsősorban a cseresznyén – már a szüret kezdete előtt szokatlanul erős lombhullást idézett elő a védekezés nélkül hagyott fákon, ugyanis az enyhe tél miatt háborítatlanul áttelelt egyes, ugyanebbe a családba tartozó, télen is zöld dísznövényeken (babérmeggyfajokon). Ezekről a növényekről már a rügyfakadástól kezdődően folyamatosan fertőződtek a csonthéjasok.

Ahol védekeztek a csonthéjasokat súlyosan károsító virágfertőző monília, a későbbiekben pedig a gyümölcsmonília ellen, ott kevésbé tudott elhatalmasodni a sztigminás fertőzés, illetve a lombhullás is kevesebb kárt okozott.

Az őszi lemosópermetezés során megakadályozhatjuk a rügyfertőzés további kialakulását a fákon, a lehullott levelek mielőbbi komposztálásával elősegítjük a kórokozó szaporítóképleteinek megsemmisülését. A lemosópermetezésre legnagyobb biológiai hatékonysággal a réz-kén tartalmú készítmények használhatók. A permetezést szó szerint lemosásszerűen kell végezni, a permetlé jusson be minden rejtett zugba a fákon. Ha díszkertünkben vannak babérmeggyek, akkor érdemes azokat is kezelni, mert ezzel megakadályozhatjuk a téli, tél végi ismételt átfertőződést is.

A lemosópermetezést természetesen érdemes elvégezni a többi haszon- és dísznövényen is, mert az említett kombináció más kórokozók ellen is hatékony, valamint a két hatóanyag a biológiai védekezés alapvető eszközei közé tartozik. A lehullott lomb folyékony nitrogéntrágyával való kezelése pedig meggyorsítja a levelek komposzttá alakulását.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.

Dr. Aponyi Lajos,
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Magazin ajánló: