NFT Szerzők: Dr. Ombódi Attila
(MATE)
Balázs Máté
(DélKerTÉSZ)
Már hazánkban is van rá példa, külföldön pedig egyre gyakrabban termesztik a salátaféléket olyan korszerű technológiával, melynek beruházási és működtetési költsége vetekszik a paprika vagy paradicsom hajtatásakor alkalmazottal.
A Magikos kipos (mágikus kert) cég termelőegysége Athéntől mintegy 80 kilométerre északnyugatra, Kastróban található. A befektetők által hitel és pályázat nélkül biztosított 8 millió euróból valósult meg a 2,1 hektár hasznos területű beruházás a pandémia idején, és 2020 szeptemberében kezdtek benne termeszteni. A hazánkban is jól ismert nagy légterű, felső szellőztetésű, fóliaborítású növényház jobb és bal oldali hat-hat hajós egységében termesztenek, illetve azok egyik végében nevelik a palántákat. A két rész közötti hajóban, a központi folyosóban helyezték el a hűtőfalakat.
A termesztő-konténerekbe vetnek NFT
(Hazánkban a 2010-es évek első felében az abai üvegházban működött ilyen berendezés egy kisebb felületen, először fűszernövényekkel, majd salátával.) A magokat közvetlenül azokba a kis műanyag konténerekbe vetik, melyekben készre nevelik a salátákat. Ezeket 60 cellás polisztirol tálcákban helyezik el, melyeket minden ciklus után alkohollal fertőtlenítenek. A kis edényeket tőzeg és perlit 4:1 arányú keverékével töltik, a vetést vermikulittal takarják. Ezek a műveletek természetesen teljes mértékben gépesítettek és automatizáltak.
A csíráztatókamrában 20 °C-on és 95%-os páratartalmon mindössze 30 órát töltenek a tálcák. Ezután áthelyezik őket a palántanevelő részre, mely a tápoldattartályok és az NFT-s rendszer között van. Ez sínpályákból áll, melyeken könnyen előregördíthetők a tálcák. Az egyik végén felteszik a csíráztatóból frissen kivett tálcákat, majd 12-14 nap múlva a másik végén leveszik a kész palántákat. A palántákat felülről, konzollal öntözik. Az év folyamán szinte mindennap vetnek, ültetnek, szednek.