0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 13.

Kunfakó, a 21. század családi lova

Farkaskútvölgy a Cserhát szívében, a világörökség részét képező Hollókő és Felsőtold között helyezkedik el, és többek között a kunfakó lófajta egyik tenyészállomása.

A fajta tenyésztése 25 évvel ezelőtt indult el többek között azzal a céllal, hogy a honfoglalás korában a Kárpát-medencében használt lovak tulajdonságait rekonstruálják.

Elméletekből és a régészeti leletekből egyre tisztábban rajzolódott ki őseink lovának alakja, amely Eördögh András tenyésztőnek, Csikós Bálint elnökségi tagnak és a tenyésztés elméleti részét irányító dr. Hecker Walternek köszönhetően az utóbbi években testet öltött.

A tenyésztés bölcsője a Kunságon található, ezért a táj­egységről és a ló jellemző színéről kapta a kunfakó nevet.
kunfakó
Fotó: Koncz János

Lengyel konyik és az arab keresztezéséből

A tenyészállomás célkitűzése, hogy az ősi lófajták múltbéli és jelenlegi tenyésztési értékét megőrizzék, valamint a magasabb követelményeknek is megfelelő, elsősorban családi hobbilónak, hagyományőrző lovasjátékok és a lovas íjászat számára alkalmas, de a lovassport több ágában, illetve a lovas terápiában és gyógy­pedagógiai lovaglásban is eredményesen használható nemes, fajtatiszta, szilárd szervezetű, ősi lófajtákat tenyésszenek ki. De fontosnak tartják a fajta magyarországi elterjesztését, népszerűsítését is.

A tenyésztés alapja a tisztavérű konyik (A törzskönyv), melyet szigorú szempontok alapján kereszteznek arab, shagya-arab és egyéb (kontrollcsoportként számontartott bármilyen fajtájú) lovakkal.

A lengyel konyik fajtára jellemző a nyugodtság, a jó idegrendszer, termetük pedig kissé zömök. Az élénkebb, atletikus megjelenésű arabok szép küllemével párosítva nagyszerű használati lovakat eredményez.

Küllemüket jellemzi a középmagas termet, zömök lábak, emiatt mozgékony és fordulékony állatok. Az előírt marmagasságuk 135–148 cm közötti, tehát valamivel kisebbek a sportlovaknál. Csakúgy, mint a konyik, a kunfakó jellemzője is az ősi vadlóra utaló szíjalt hát, a vállkereszt és a lábakon megjelenő zebroid csík, valamint a fakó szín. Jelenleg egy fajtarekonstrukciós program keretein belül zajlik a tenyésztés, amelynek végső célja az A törzskönyv megszerzése.

kunfakó ménes
Fotó: Koncz János
Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: