0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

A kutatók újabb rákot okozó növényvédő szereket azonosítottak

Egyes anyagok használatát követően megugrott a prosztatarákos esetek száma.

Egy új tanulmány – amelyet a CANCER című tudományos folyóiratban publikáltak – rámutatott arra, hogy egyes növényvédő szerek és a prosztatarák előfordulása között egyértelmű összefüggés figyelhető meg az Egyesült Államokban.

A kutatók 295 növényvédőszer használatát vizsgálták a prosztatarák összefüggésében az ország különböző területein.

Illusztráció
Kép forrása: Pixabay

A kutatók két különböző időszakot elemeztek: összvetették az 1997–2001-es időszak növényvédőszer-használatát a 2011–2015 közötti prosztatarákos esetekkel, valamint a 2002–2006-os növényvédőszer-használatot a 2016–2020 közötti megbetegedésekkel. A 10–18 éves késleltetési idővel próbálták figyelembe venni a prosztatarák lassú kialakulási folyamatát.

A kutatás során 22 növényvédőszert azonosítottak, amelyek mindkét időszakban összefüggést mutattak a prosztatarák előfordulásával.

Ezek közül három szert már korábban is kapcsolatba hoztak a prosztatarákkal, köztük a 2,4-D nevű vegyületet, amely az Egyesült Államokban az egyik leggyakrabban használt növényvédő szer. A maradék 19 anyagot, köztük 10 gyomirtót, számos gomba- és rovarölő szert, valamint egy talajfertőtlenítőt eddig nem társították a férfiakat érintő megbetegedéssel.

A 22 növényvédőszer közül négyet találtak, amely nemcsak a prosztatarák előfordulásával, hanem a betegség miatti halálozással is összefüggést mutatott. Ezek közé tartozik három gyomirtó szer (trifluralin, cloransulam-methyl és diflufenzopyr), valamint egy rovarirtó szer (thiamethoxam).

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) ezen szerek közül csak a trifluralint minősítette „lehetséges rákkeltőnek”, míg a többit nem tartják annak, vagy nincs elegendő bizonyíték ezek rákkeltő hatására.

Ez a kutatás rávilágít arra, hogy a környezeti tényezők, különösen egyes növényvédőszerek használata szerepet játszhatnak a prosztatarák kialakulásában és halálozási kockázatában. Az eredmények felhívhatják a figyelmet a növényvédő szerek használatának szabályozására, valamint további kutatásokat ösztönözhetnek a vegyi anyagok egészségügyi kockázatainak alaposabb megértéséhez.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/news-medical.com

Magazin ajánló: