Az Egyesült Államokban egyre nagyobb aggodalomra ad okot az erősen fertőző H5N1 madárinfluenza vírus terjedése, amelyet most már emberekben is kimutattak. Az Egészségügyi Hatóságok legutóbbi vizsgálatai szerint két államban, Michigan és Colorado tejgazdaságaiban a dolgozók 7 százalékánál találták meg a fertőzés nyomait.
A hét elején az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma közölte, hogy a vírus 15 állam összesen 491 szarvasmarha-állományát érintette, köztük Kalifornia – az ország legnagyobb tejtermelője – tejgazdaságainak mintegy egynegyedét. Az elmúlt hónapban több mint 20 új baromfiállományban, köztük csirke- és pulykafarmokon is kimutatták a madárinfluenza jelenlétét.
Egy, az amerikai egészségügyi hatóság által jegyzett új tanulmány hangsúlyozza a tejgazdaságok dolgozó körében végzett fokozott monitorozás szükségességét. A tanulmány felhívja a figyelmet arra, hogy a fertőzésnek kitett dolgozók körében további tesztelésre és rendszeres megfigyelésre van szükség a vírus terjedésének megelőzése érdekében.
Dr. Gregory Gray, a Texasi Egyetem orvosi karának fertőző betegségekkel foglalkozó kutatója az AP hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott, hogy a tanulmány következtetése fontos lépést jelent a vírus kockázatának újraértékelése felé.
A jelentés megjelenése előtt az USA-ban már 46 humán fertőzést regisztráltak hat különböző államban. Ezt a számot azonban azóta nem frissítették, ami további vizsgálatokat és adatgyűjtést tesz szükségessé.
A járványügyi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy bár a vírus jelenlegi formájában nem jelent közvetlen veszélyt az általános lakosságra, a tejgazdaságok és más állattartó farmok dolgozóinak körében fennáll a fertőzés veszélye.
Az újonnan bevezetett tesztelési protokollok és az érintettek számára javasolt antivirális kezelések célja, hogy megakadályozzák a vírus további terjedését, és minimalizálják a humán fertőzések kockázatát. Az egészségügyi hatóságok továbbra is szorosan nyomon követik a helyzetet, és készülnek további intézkedésekre, ha szükséges.
Az H5N1 madárinfluenza megfékezése érdekében tett lépések tehát nemcsak az állatok egészségére, hanem a közvetlen kockázatnak kitett emberek védelmére is kiterjednek. Az eddigi eredmények alapján egyértelmű, hogy a vírus komoly figyelmet igényel, és a hatóságok mindent megtesznek annak érdekében, hogy a helyzet ellenőrzés alatt maradjon.