A nagyobb agyú kutyák nem feltétlenül okosabbak, olvasható a Biology Letters folyóiratban. Az e tárgyban végzett kutatás megállapította, hogy a munkakutyák más fajtákhoz képest valóban összetettebb képességekkel rendelkeznek, de ezek az agyban egy dedikált helyre vannak szervezve, azaz a relatív agyméretük kisebb.
Ana Balcarcel, a francia Montpellier Evolúciós Tudományok Intézetének evolúcióbiológusa a kutatás vezetője kiemelte, hogy míg más fajoknál az agy mérete és a kognitív képességek javulása arányos, kutyák esetén az ellenkezőjét tapasztalták.
A tanulmány a Berni Természettudományi Múzeumban található 172 fajtájú kutya 1682 koponyájának mérésével hasonlította össze a kutyák agyméretének és testméretének arányát.
Csivava: termetükhöz képest nagy az agy
A kutatók kiszámították a kutyák agyának a méretét a testméretükhöz viszonyítva, és a 14 viselkedési tulajdonságra vonatkozó pontszámokkal értékelték a kutyafajták viselkedését, képezhetőségét, agressziót és más tulajdonságokat is mérték.
A testük méretéhez viszonyítva a legkisebb agyvelővel a munkakutya fajták rendelkeztek, például a szibériai huskyk, ezeket arra tenyésztettek ki, hogy komplex képességekkel segítsék az embert. Az elsősorban kedvtelésből tartott csivavák agya volt a legnagyobb relatív méretű, testük nagyságához viszonyítva.
Bár a korábbi kutatások eredményeiből arra következtettek a kutatók, hogy a nagyobb agy többnyire magasabb túlélési esélyekkel, jobb párosul, ezért volt meglepő ennek az új kutatásnak az eredménye. Hozzá kell tenni azt is, hogy a kutyák nem természetes környezetben élnek. A kitenyésztésük, a szelekció során az evolúcióba esetükben belenyúlt az ember.
Megállapították azt is, hogy a nagyobb relatív agymérettel rendelkező kutyafajták – főként kicsi ölebek: pomerániaiak, yorkshire terrierek és csivavák – általában magasabb szintű félelmet, szeparációs szorongást, agressziót és több figyelemkereső viselkedést mutatnak más kutyafajtákhoz képest. Ezeket emberi társnak tenyésztik, ezért a figyelemkeresés kedvező tulajdonság esetükben amit a tenyésztés során erősítenek a fajtákban.
Az agy magasabb szintű funkciókért felelős része, a neokortex alakjának eltérései az egyes kutyafajták között megmutathatják a különböző kutyafajták számára mely érzékszervek és funkciók a kiemeltebben fontosok.
Függetlenül a kutya agyának és testének méretarányától, az eredmények nem feletethetők meg közvetlenül a kutya intelligenciájának, mert ezeket az állatokat különböző kognitív képességekre tenyésztették ki.