0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Édesebb a paradicsom génszerkesztéssel?

A paradicsom íztelensége gyakori panasz a vásárlók körében, különösen az ipari termesztésű, nagy méretű fajták esetében. Most azonban kínai kutatók áttörést értek el.

A kutatók azonosították azokat a géneket, amelyek szabályozzák a paradicsom cukortartalmát, és génszerkesztés segítségével édesebb, mégis nagy gyümölcsöket hoztak létre.

paradicsom, kutató, laboratórium, génszerkesztés
Illusztráció: Freepik

A vad és a háziasított paradicsom génállományát vizsgálva két gént azonosítottak, amelyek a gyümölcs cukortartalmát szabályozzák.

Megállapították, hogy a vad paradicsomban található génváltozatok elősegítik a cukortermelést, míg a háziasított fajtákban ezek a gének gátolják azt. Ez azért van, mert a háziasított változatokban az egyik enzim lebont egy másik, cukortermelésért felelős enzimet.

A kutatók a CRISPR-Cas9 génszerkesztési technológiát alkalmazva kiiktatták ezeket a géneket a háziasított paradicsomokban.

Az eredmények lenyűgözőek: az így módosított gyümölcsök cukortartalma akár 30%-kal is magasabb volt, miközben a méretük és a terméshozamuk nem csökkent.

Érdekes módon a módosított paradicsomok kevesebb és könnyebb magot tartalmaztak, de ezek normálisan csíráztak.

„A termelők nagyobb paradicsomot és magasabb hozamot szeretnének, míg a fogyasztók édesebb gyümölcsökre vágynak” – mondta Prof. Sanwen Huang, a Kínai Mezőgazdasági Tudományok Akadémiájának genomikai intézetének igazgatója.  „Felfedezésünk lehetővé teszi az édesebb paradicsomok előállítását anélkül, hogy a gyümölcs méretéről vagy hozamáról le kellene mondani.”

A kutatók szerint az új génszerkesztett paradicsomok három-öt éven belül elérhetők lehetnek a szupermarketekben.

Japánban már árusítanak génszerkesztett paradicsomokat, így ez a technológia nem példa nélküli.

Azonban az európai piacra való bevezetést hátráltathatják a szabályozási akadályok: míg Anglia és Wales már támogatja a génszerkesztett növények termesztését, a törvények végrehajtásához szükséges további jogszabályok még nem léptek életbe.

Ez a kutatás nemcsak a paradicsomtermesztésben, hanem más gyümölcsök és zöldségek javításában is új utakat nyithat. A génszerkesztés révén a mezőgazdaság képes lehet a fogyasztói elvárásokat és a termelők igényeit egyszerre kielégíteni, miközben a minőség és a hozam közötti kompromisszumot is felszámolhatja.

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/theguardian.com

Magazin ajánló: