Bármelyikünkkel megeshet, hogy egy adott élethelyzetben nincs kedvünk karácsonyozni. Még ha egyébként nincs is vele gondunk, abban az állapotban nem érzünk hajlandóságot se dekoráláshoz, se ünnepléshez, egyszerűen semmihez, legszívesebben kihagynánk az egész cécót. Hasonlóképpen járt egy hölgy is, akinek az összes sejtje tiltakozott a karácsony ellen, és mindenoldali, súlyos karácsonyundoritisze volt. Aztán úgy gondolta, ehhez a hangulathoz legfeljebb egy grincsfa készítése passzolna.
Ennél többre abszolút nem ragadtatta volna magát. Megvette az alapanyagokat, egy cserepes cédrust valamint egy szép gömböt, és hozzálátott. Kialakította a formát, körbetekerte egy organzaszalaggal és a csúcsára odabiggyesztette a gömböt. A maga egyszerű módján aranyos és szerethető és ünnepélyes volt, annak ellenére, hogy a Grincs a karácsonyellenesség szimbóluma.
Akkor hogyan lehet, hogy ez a bizarr kis dísz ünnepi hangulatot lop az ember szívébe? Pedig így történt. A grincsfa készítése végül meghozta a hölgy a kedvét a karácsonyozáshoz. Felébredt benne az ünneplés vágya, elhelyezett még néhány fényfüzért a házban, egy tucat lámpát a kertben, és fenyőágakat tett ide-oda. Talán más Grincsnél is működhet a módszer?
Miből készüljön a grincsfa?
Seprűzanót gallyacskákból, életfa-, vagy cédruságakból, de megfelelnek az apróbb, illetve finomabb levelű fenyőágak is. A formázás miatt egyáltalán nem ajánlott élő, gyökeres növényt feláldozni erre a célra. Akkor már inkább egy évekig funkcionáló kisebb műfenyőt válasszunk, amit grincsfaként és karácsonyfaként is használhatunk.
A tuján, cédruson, vagy fenyőn fogjuk össze az ágacskákat, és rögzítsük diszkréten, például egy zöld spárgával vagy vékony dróttal. Ha túl buja lenne, ritkítsuk még kicsit a közepét. Aztán tekerjük körbe egy szép vastag szalaggal. Tetejére tűzzünk egy közepesen nagy gömböt, aminek a súlya alatt kénytelen meghajolni.
A műfenyővel könnyű dolgunk van, mert eleve drótos, csak enyhén nyissuk ki az ágait, futtassunk fel rajta egy szalagot, csúcsát görbítsük meg, és tegyünk oda egy gömböt.
A zanót esetén a középső ágakat érdemes kicsivel rövidebbre hagyni, mint a szélsőket, hogy a formája csúcs felé keskenyedő legyen. Szorosan tekerjük körbe dróttal, és a teteje felé kezdjük meghajlítani. A zanóton egy vastagabb zsinór is jól mutat, de használhatunk szalagot is.
Időnként öntözzük meg, hogy sokáig pompázhasson.
A grincsfa-készítés jó móka és szuper kis terápia lehet azoknak, akik éppen nincsenek kibékülve a karácsonyozással. Bizsergető ránézni. És milyen jó, hogy velünk lesz karácsonyig! Én biztosan készítek még néhányat, hogy adhassak annak, akinek karácsony előtt(i) grincshangulata lesz.
Ajánljuk még: