0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Automata spóracsapda kapta az Interpoma Awardot

A fenntartható, digitalizált almatermesztés állt az idei Interpoma középpontjában, ezért ilyen céllal kifejlesztett eszközökkel, megoldásokkal lehetett pályázni a kiállítás újdonságdíjára, az Interpoma Awardra.

Az Interpoma Award győztese az ausztrál BioScout cég SporeScout terméke lett, ami egy innovatív digitális technológián alapuló spóracsapda.

Szabadföldi körülmények közt teszi lehetővé a gombás betegségek fertőzésének nyomon követését.
FotÓ: Marco Parisi/Fiera Messe

A spóracsapda kombinálja a mesterséges intelligenciát, a gépi látást és a robotmikroszkópot. A zsűri véleménye szerint különleges előrelépés az almaültetvények fenntartható növényvédelmében. Az eszköz kombinálja a korszerű automata spóracsapdát, a meteorológiai és a növényvédelmi állomást, és folyamatosan érzékeli és azonosítja a levegőben lévő spórákat és pollent. Megállapítja a levegőben lévő fertőzőanyag mennyiségét és a mikroklíma nyomon követésének megfelelően ad növényvédelmi előrejelzést.

Az utóbbi hat évben hatalmas adatbázist építettek föl a különböző betegségek spóráiból és pollenszemekből: 33 kultúrában több mint 20 betegséget tudnak előre jelezni és további 130 betegség kutatásával foglalkoznak még.

A rendszer két héttel azelőtt jelzi a fertőzést, hogy a tünetek megjelennének. Segítségével pontosan időzíthető a védekezés és ezáltal növényvédő szer takarítható meg. Ez nemcsak a termelők számára előny, hanem környezetvédelmi szempontból is jelentős terheléscsökkentés, továbbá kisebb a rezisztenciaveszély is, ami a növényvédő szerek hatékonyságának romlásához vezetne.

Fotó: BioScout

A SporeScout spóracsapdába percenként 10 liter levegő áramlik be folyamatosan éjjel-nappal egy ventilátor segítségével. Kanalas szélmérő és széles kifolyócső segíti, hogy a legkisebb szellő irányába álljon a szerkezet, és befogja a spórákat.

A levegő egy nagyon keskeny fúvókán áramlik keresztül, ahonnan a legapróbb szemcsék is föltapadnak egy ragadós szalagra.

Arról pedig automata mikroszkóp készít több száz felvételt, amelyeket a BioScout felhőalapú szerverén elemeznek mesterséges intelligencia segítségével. A spóraszámlálás eredményét és az időjárási adatokat naponta küldik tovább a cég növényvédelmi platformjára, ahol további feldolgozás eredményeként betegség-előrejelzés, figyelmeztetés készül.

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/interpoma.it/bioscout.com.au

Magazin ajánló: